Sivas, baraj suyu içeçek

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Sivas'ın su ihtiyacını giderecek olan 4 Eylül Barajı'nın son etabı arıtma tesisi, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan ve içerisinde Sivas'ın da yer aldığı 15 yeni tesis, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve milletvekillerinin katıldığı toplu açılış töreniyle hizmete başladı.

Tören kapsamında en son teknoloji ile yapılan DSİ'nin ilk yerli projesi Sivas 4 Eylül Barajı'ndaki suyu arıtacak olan tesis de hizmete açıldı. Sivas Alibaba Gecekondu önleme bölgesinde düzenlenen törenlerin Sivas ayağından, Başbakan Erdoğan, Kastamonu'daki törenden tele konferans sistemiyle Sivas'a bağlanarak, Vali Veysel Dalmaz ile görüştü.

Sivas'taki törende konuşan Vali Veysel Dalmaz , Sivaslıların kaliteli bir suya kavuşacağının müjdesini verdi. Başbakan Erdoğan'a da teşekkür eden Dalmaz, "Sivas'ımızda Kepenek suyundan sonra 4 Eylül Barajı İsale Hattı ve Arıtma Tesisi ile birlikte Sivas insanı artık evinde tatlı suya kavuşuyor. Bundan dolayı Sivaslımız hükümetimize müteşekkirdir. Çok teşekkür ediyoruz. Ülkemize, illerimize, Sivas'ımıza hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürü Vahit Baygüneş, Sivas'ın içme suyunu karşılayacak olan barajın hem DSİ hem de Sivas için çok önemli olduğunu söyledi. Bölge Müdürlüğü olarak Sivas içme suyu projesinin depolama tesisi olan 4 Eylül Barajı'nın 2003 yılında tamamlandığını, arıtmaya su taşıyacak olan içme suyu ishale hattının ise 2004 yılında tamamlandığını belirten Baygüneş, iki yıl önce ihalesi yapılan arıtma tesisinin tamamlanma aşamasına geldiğini ve arıtma ünitelerinden test alınmaya başladığını belirtti. Baygüneş, arıtma tesisinin müteahhit firmadan teslim alındıktan sonra Belediye'ye devredileceğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan'ın telekonferans sistemiyle katıldığı törenlerde, toplam 8 adet baraj, 5 adet sulama tesisi ve 2 adet içme suyu tesisi hizmete girmiş oldu. Sivas'ın arıtılmış su ihtiyacını karşılayacak olan İçme Suyu Arıtma Tesisi ise yerli proje, işgücü ve özkaynak kullanılarak gerçekleştirilen ilk Devlet Su İşleri içme suyu projesi.olma özelliğini taşıyor. 40 yıl süreyle Sivas'ın su ihtiyacını karşılayacak olan tesis, tam kapasite faaliyete geçtiğinde, günlük 135 bin metreküp AB standartlarında su arıtacak.

SİVAS'TAKİ AÇILIŞA SOĞUK HAVA DAMGASINI VURDU

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Sivas'ın da yer aldığı 15 tesisin açılışı telekonferans sistemi ile yapılırken, Sivas'ta açılışa soğuk hava damgasını vurdu. Soğuk havanın da etkisi ve açılışın yaklaşık 1.5 saat geç yapılması ve konuşmaların uzun sürmesi açılışa katılanları zor durumda bıraktı. Arıtma tesisinin açılışına Vali Dalmaz, Belediye Başkanvekili Zekeriya Gülüm, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile vatandaşlar katıldı. Fakat, törenin geç başlaması ve soğuk hava nedeniyle bazı vatandaşlar ile bazı kamu kurum müdürleri programı terk etmek zorunda kaldı. Bazı müdürler ise tören başlayana kadar makam araçlarında soğuk havadan korunmaya çalıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious