Sivas, FIFA'ya gidiyor

Sivas, FIFA'ya gidiyor.22572
  • Giriş : 17.05.2008 / 20:28:00

TFF ligi 3 takım arasındaki sıralamanın Fenerbahçe, Beşiktaş ve Sivasspor şeklinde olduğunu açıklamasının ardından Sivasspor, konuyu Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesine taşımak üzere harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üçlü averaj sistemi gereği lig dördüncüsü olarak gösterilmelerinin ardından, Sivasspor Kulübü olarak statü gereği ligi 3. sırada bitirmeleri gerektiğini iddia etti.

TFF'ye itiraz ettiklerini belirten Otyakmaz, federasyonun bu konuda kendilerine karşıt bir görüşü olduğunu söyledi.

Lig üçüncüsü veya dördüncüsü olmalarının çok fazla bir önemi olmadığını, önemli olanın Sivasspor'un haklarının korunması olduğunu belirten Otyakmaz, konuyla ilgili federasyon yönetim kurulunun kararını beklediklerini ifade etti.

Kararın ardından gerekli hukuki girişimlerde bulunacaklarını ifade eden Otyakmaz, ''Yasal haklarımızı sonuna kadar arayacağız'' dedi.

Teknik direktörleri Bülent Uygun'un İntertoto Kupası'nda iddialı olacakları yönünde basında açıklamaların yer aldığını, bu açıklamaların İntertoto Kupası'na gitmeye şimdiden razı oldukları yönünde anlaşılmaması gerektiğini belirten Otyakmaz, ''Teknik direktörümüz Bülent Uygun, İntertoto Kupası'na da gitsek, UEFA Kupası'na da gitsek, şimdiden takımı hazırlıyor. Avrupa Kupaları'nda başarılı olmak için çalışmalarını yapıyor'' diye konuştu.

Başkan Otyakmaz, Sivasspor Kulübü olarak Avrupa kupalarında Türkiye'yi ve Sivas'ı en iyi şekilde temsil etmek istediklerini de sözlerine ekledi.

-BASIN SÖZCÜSÜ ÜNSAL-

Sivasspor Kulübü Basın Sözcüsü Fikret Ünsal da lig statüsünün 13/c maddesi gereğince, Sivasspor'un lig üçüncüsü olarak ilan edilmesi gerektiği görüşünü savunduklarını söyledi.

Puan ve ikili averaj eşitliği durumunda genel averaj bakıldığını, takımları Sivasspor'un da Beşiktaş'a göre genel averajda üstün olduğunu belirten Ünsal, 13/c maddesinin yanlış yorumlandığını ve Sivasspor'un lig dördüncüsü olarak gösterildiğini kaydetti.

Ünsal, ''Bu hukuki olarak yanlış bir karar. FIFA nezdinde girişimlerde bulunacağız, Tahkime başvuracağız'' dedi.

Sivasspor Kulübü, 13 Mayıs Salı günü lig sıralamasıyla ilgili TFF'ye gönderdiği itiraz dilekçesinde, Turkcell Süper Lig Futbol Müsabaka Talimatı'nın 13/c maddesi gereğince, Sivasspor'un genel averajda artı 2 gol averajı fazlası bulunduğu, sıralamada Beşiktaş'ın üzerinde yer almaları gerektiği görüşü savunulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious