Sivas ayaklandı

Sivas ayaklandı.12071
  • Giriş : 10.05.2008 / 20:50:00
  • Güncelleme : 10.05.2008 / 19:22:41

Silivri'de yaşanan köpek faciasının ardından çıkan bazı haberler Kangal Köpeği Sevenler ve Koruyanlar Derneği'nin tepkisine neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Haberleri eleştiren dernek yönetimi, Saf bir kangalın sahibine ve çocuklara asla zarar vermeyeceğine dikkat çekerek, olaya neden olan köpeğin kırma olduğunu hatırlattı.

İş adamı Celal İlaldı'nın oğlu Azad İlaldı, kendi besleyip büyüttüğü kangal kırması köpeğinin saldırısı sonucu feci şekilde hayatını kaybetmişti. "Haydut" isimli Kangal kırması köpeğin 5 yaşındaki Celal Azad İlaldı'yı ısırarak öldürmesi büyük bir üzüntüye neden olmuştu. Olayın ardından bazı medya organlarında çıkan "Sivas Kangal cinsi köpek sahibini ısırarak öldürdü" şeklindeki haberler Sivas Kangal Köpeği Sevenler ve Koruyanlar Derneği'nin tepkisine neden oldu. Dernek Başkan Yardımcısı Murat Ertemur, Gerçek Kangal köpeklerinin çocuklara saldırmayacağını söyledi. Ertemur, Azad'ın ölümüne neden olan köpeğin kırma olduğuna dikkat çekerek, Saf Kangal ırkını zan altında bırakan haberlerin de doğruyu yansıtmadığını kaydetti.

Olayda hayatını kaybeden Azad İlaldı'ya Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır dileyen başkan yardımcılarından Bilal Erküt ise, sokakta görülen her köpeğin Kangal olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. Erküt, dernek olarak Saf Kangal ırkını korumak için çalışmalar yaptıklarını belirterek, saf Kangal olmayan köpeklerin bu sınıfa dahil edilmemesini istedi.

Öte yandan Dernek Başkanı Ahmet Turan Arslan'ın oğlu Ahmet Arslan'da tam bir Kangal Köpeği hastası. 10 yaşındaki Ahmet, zamanının büyük bölümünü Meraküm civarındaki Kangal Köpeği çiftliğinde geçiriyor. 5 yıldır Kangallarla haşir neşir olan Ahmet, Kangalların saldırgan olmadığını aksine sevecen olduğunu söyledi. Ahmet ile Kangalların dostluğu ise 40 yıllık dostlukları aratmıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious