Sivas Demir Çelik işçilerinden halaylı geçiş

Sivas Demir Çelik işçilerinden halaylı geçiş.13910
  • Giriş : 16.09.2013 / 20:58:11

Haklarını alamadıkları gerekçesiyle zaman zaman yaptıkları eylemlerle gündeme gelen Sivas Demir Çelik işçileri, haklarını savunmadıklarını belirttikleri Türk Metal Sendikası'nı bırakarak toplu olarak Hak-İş'e bağlı Çelik-İş Sendikası'na geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Haklarını alamadıkları gerekçesiyle zaman zaman yaptıkları eylemlerle gündeme gelen Sivas Demir Çelik işçileri, haklarını savunmadıklarını belirttikleri Türk Metal Sendikası'nı bırakarak toplu olarak Hak-İş'e bağlı Çelik-İş Sendikası'na geçti. İşçiler yeni sendikaya geçişlerini Kent Meydanı'nda halaylar çekerek kutladı.

Yeni sendikaya geçişleri nedeniyle Kent Meydanı'nda düzenlen etkinliğe Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül ile sendika yöneticileri de katıldı. Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, burada yaptığı açıklamada, Demir Çelik İşçilerinin bağlı oldukları Türk Metal Sendikasından rahatsız olduklarını ve zor günlerinde kendileriyle birlikte olmadıklarını ifade ederek, tüm Demir Çelik çalışanları örgütlenerek Çelik-İş Sendikası'nı davet ettiklerini söyledi.

Kendilerinin bu davete icabet ederek, Sivas Demir Çelik işçileriyle buluştuklarını anlatan Cengiz Gül, şöyle devam etti: "Ben kendilerine hoş geldiniz diyorum. Sivas Demir Çelik, Hak-İş Konfederasyonu'nun ve Çelik-İş Sendikasının katkılarıyla artık Sivas'ta bir sorun değil, çalışanların çözüm konusunda tüm sorunlarını çözüldüğünde Türkiye'nin en önemli fabrikası haline geleceğini düşünüyorum. Bu konuda katkı sağlayacağız ve çözüm üreteceğiz. Hem Sivas Demir Çelik Fabrikasının hem de işçilerin bacaları tütecek. Bunun başaracağımızı düşünerek arkadaşlarımızla birlikte olduk."

Çelik-İş Sendikası Şube Başkanlığını üstlenen Mustafa Erturhan ise Türk Metal Sendikası'nın işçilerin işten çıkarılması konusunda payları olduğunu savunarak, kendilerinin zor günlerinde yanında olmayan bir sendika yerine haklarını koruyacaklarına inandıkları Çelik-İş sendikasına geçtiklerini ifade etti.

İşçiler, yeni sendikaya geçişlerini davul zurna eşliğinde halaylar çekerek kutladı. Genel Başkan Cengiz Gül ve sendika üyeleri işçilerle bir süre halay çektikten sonra kent meydanından ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious