Sivas olaylarının perde arkası

Sivas olaylarının perde arkası.12902
  • Giriş : 02.07.2007 / 19:17:00

Sivas'ta 1993 yılında 37 kişinin hayatını kaybettiği olaylar, hâlâ tartışılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Olayları tezgahlayanlar ortaya çıkarılabilmiş değil, ancak bugünlerde piyasaya çıkan 'Sivas' isimli kitap 2 Temmuz 1993 günü kentte neler yaşandığı hakkında önemli ipuçları veriyor.

Sivas olaylarının canlı tanığı gazeteci Soner Doğan, gözlemlerini kitaplaştırdı.

Kitabın yazarı, yaşananların canlı tanığı gazeteci Soner Doğan. O tarihte Hürriyet ve TRT Sivas muhabiri olan Doğan, aynı zamanda Pir Sultan Abdal etkinliklerinin de panel konuşmacılarından. Doğan'a göre; Sivas'ta 14 yıl önce sahnelenen filmde üç rol var. Birisi başka merkezlerden gelen tertipçiler. Buna ister dış güçler ister derin devlet deyin; ama olaylar belli mihraklar tarafından planlandı. İkinci rol ise figüran olarak kullanılan kent halkına ait. Üçüncü karakter de bütün olup biteni izleyen valilik ve emniyet. Tertipçilere Pir Sultan Abdal etkinliklerini düzenleyenler de bilmeden de olsa katkı sağlamış. Örneğin Aziz Nesin'in davet edilmesi. Doğan'a göre Salman Rüşdi'nin 'Şeytan Ayetleri' kitabına tavrı nedeniyle toplumda antipatik bir isim olan Nesin'in Sivas'a çağrılması bir tahrik unsuru. Olayların çıkacağının bir gün önceden bilindiğini iddia eden Doğan, "Kapılara dini içerikli bildiriler bırakılıyordu. Bunlar polisin de elinde vardı." diyor. Doğan, Pir Sultan Etkinlikleri'nin başladığı gün Güneydoğu'dan otobüsle gelen işçilere dikkat çekiyor. Güzergahları asıl Ankara olan bu işçilerle ilgili şu bilgileri veriyor: "40 otobüs dolusu insan geldi. 2 Temmuz'da otobüsler boş gitti. Bunlar emniyet kayıtlarında var. Diğer yandan bir gün önce PKK'nın kırsal kesimde eylem yapacağı ihbarı geldi. 400 polis şehir dışına gönderilerek emniyet boşaltıldı. Cuma namazı çıkışında ABD bayrağı yakıldı. Kaç kişide ABD bayrağı bulunur merak ederim."

Sivas'ta daha önce görmediği insanların varlığına dikkat çeken Doğan, "Hemen hemen herkesi simasından da olsa tanırım. Cübbeli, sakallı tanımadığım insanlar vardı. Fotoğraf çekince yüzlerini, havanın sıcak olmasına rağmen giydikleri montları ile gizliyorlardı. Dağılan kalabalıkları durdurup geri gönderiyorlardı." şeklinde izlenimlerini anlatıyor. Sivas olaylarında 37 kişinin öldüğünü, bunlardan ikisinin otel çalışanı, ikisinin de otel dışındaki şahıslar olduğunu belirten Doğan, "Etkinliklere katılanların 33'ü öldü. Başbağlar'da 33 kişi hayatını kaybetti. Sivas olayları nedeniyle 33 kişi idama mahkum oldu." şeklinde ilginç değerlendirmede bulunuyor. Doğan, Sivas olaylarının kentin kaderini olumsuz etkilediğini, hâlâ şehirde korku ve endişenin hakim olduğunu kaydediyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious