Sivas'da Wushu sporuna yoğun ilgi

Sivas'da Wushu sporuna yoğun ilgi.10776
  • Giriş : 31.12.2007 / 17:47:00

Çin dışındaki ülkelerde ''Kung-Fu'' olarak tanımlanan, savunma ve saldırıya yönelik bale ve akrobasi benzeri hareketleri içeren Wushu sporuna, Sivas'ta özellikle 7-13 yaş arası çocuklar yoğun ilgi gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gençlik Spor Kulübü ve Akademi Spor Merkezi'nde açılan kurslara katılan çocuklara, Wushu Milli Takım Antrenörü Salih Urhan tarafından bu sporun en ince ayrıntıları öğretiliyor. Çok sayıda kız ve erkek çocuğun katıldığı wushu kursunda, çocuklar yaptıkları bale ve akrobasi benzeri hareketlerle izleyenleri büyülüyor.

Antrenör Urhan, yaptığı açıklamada, açtıkları wushu kursuna şu anda yaklaşık 100 sporcunun katıldığını söyledi. Gençlik Spor Kulübü ve Akademi Spor Merkezi'nde wushu antrenmanlarının devam ettiğini ifade eden Urhan, Sivas'taki 17 kulüpte wushu branşı olduğunu, bu kulüplerdeki sporcuları en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Kursa katılan minik sporcuları haftanın her günü antrenman yaptırarak Türkiye şampiyonasına hazırladıklarını belirten Urhan, minik wushucuların Türkiye şampiyonasında derece almaları halinde 11 yaş altı ve 11 yaş üstü olmak üzere, 2008 yılında Endonezya'da düzenlenecek olan dünya şampiyonasına katılacağını söyledi.

WUSHU EĞİTİMİ EVDE BAŞLIYOR

Wushu eğitiminin çok küçük yaşta başladığını ifade eden Urhan, ''Wushu sporunun eğitimi aslında evde başlıyor. Bu spora 5 yaşında başlamak gerekiyor. Anneler-babalar çocuklarını, evde hazırladıktan sonra en geç 6-7 yaşında bu spora yönlendirmeleri gerekiyor. Çünkü bu sporun temelinde, çocuklara bale ve jimnastik eğitimi verilmesi gerekiyor'' dedi.

Vücut akrobasisini kazanan bir sporcunun daha sonra tekme, yumruk atmayı, wushudaki hareketleri yapmayı öğrenmeye başladığını belirten Urhan, ''7 yaşında bu spora başlayan bir çocuk 12-13 yaşında mükemmel bir wushucu olabiliyor. 14 yaşından sonra da iyi bir yarışmacı oluyor, 18 yaşında da bu sporda zirveye çıkıyor'' diye konuştu.

Wushu sporunun vücut estetiğinin korunmasını sağlayan bir spor olduğunu ifade eden Urhan, aileleri çocuklarını bu spora yönlendirmeye çağırdı. Wushunun çok geniş bir yelpazeye sahip bir branş olduğunu belirten Urhan, wushunun sadece açık ellerle değil, sopa, kılıç, mızrak gibi aletlerle yapılabilen bir branş olduğunu, eski savaşlarda kullanılan aletlerin günümüzde modernize edilerek bu spor dalında kullanıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious