Sivaslı köylüler mahkemede

Sivaslı köylüler mahkemede.6894
  • Giriş : 07.03.2008 / 21:59:00

Sivas'ta bir köyde, köylülerin yıllardır kullandıkları arazilerin kadastro ölçümlerinde hazineye ait çıkması sonucu bütün köy sakinleri mahkemeye başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Doğup büyüdükleri köylerinde yıllardır ekip biçtikleri topraklarının büyük bölümü hazine arazisi olarak ortaya çıkan köylüler, muhtarın ve bilirkişi heyetinin yanlı arsa paylaşımı yaptıklarını iddia ederek, haksız mal ve arazi paylaşımı yapıldığını iddia ettiler.

Sivas'ın Gemerek ilçesine bağlı 100 haneli Çat köyünün 80 hanesi, topraklarını kurtarmak için dava üstüne dava açıyor. Köylüler tarafından açılan dava sayısının üç yüzü bulduğu belirtiliyor. Köy sakinleri ilçedeki avukatlara imza toplayarak 40 ayrı dilekçeyle yaklaşık 3 bin YTL ödediklerini belirterek, adeta birbirleriyle yarışıyor.

İddiaya göre, 2007 yılı kadastro çalışmalarında köylülerin yıllardır kullandıkları arazilerin bir bölümü başkalarının adına, bir bölümü de hazineye ait çıktı. Köy sakinleri, yıllardır köylerindeki ekip biçtikleri arazilerini Gemerek kadastro ekiplerine ölçtürerek, daha sonra köy muhtarı ve muhtarın oluşturduğu bilirkişi heyetinin arazi parsellerini ve pafta numaralarını tekrar değiştirtip, topraklarının başkalarının üzerine yazıldığını iddia ettiler.

Kadastro yetkililerine göre, köy sakinlerinin yıllardır kullandıkları toprakların büyük bir bölümünün tapuları 1950'li yıllarda Çat köyünde yaşayan göçmenlerin üzerinde, diğer bir bölümü ise hazine arazisi olarak görünüyor. Köy sakinleri de bu duruma itiraz ederek, arazilerin dedelerinden kaldığını ifade ettiler.

Çat köyünün doğusunu oluşturan Çamurlu mevkiindeki arazilerin, köyün 7 kilometre batısında bulunan Kafdiyan mevkiinde gösterildiğini belirten köy sakinlerinden Şemsettin Açıkgöz (60), babasının Çat'a ilk gelenlerden olduğunu belirterek, köy muhtarını ve bilirkişi heyetini suçladı. Açıkgöz, "Muhtar Adem Murat 60 yıllık tapulu arazimizi bilirkişi heyetiyle, yine bilirkişi heyetini oluşturan akrabasının üzerine gösterdi" dedi.

"Topraklarımızı kurtarmak için borç para alarak dava açtık" diyen ve muhtar Adem Murat'ın akrabası olan Ferhat Murat (60) isimli vatandaş ise, "6 yıl önce yanan 75 dönüm ormanı muhtar kendi arazisiymiş gibi göstererek üzerine tapulattı. Birinci askıda hazine arazisi olarak görünen yerlerin satışını engellemek için ise muhtar o arazileri mera olarak gösterdi" şeklinde konuştu. Ferhat Murat, "Karatopal mevkiindeki 6 dönümlük merayı da muhtar ve bilirkişi heyeti tekrar ölçtürerek 12 dönümlük tarlaya dönüştürdüler" dedi.

Tapu kadastro yetkilileri ile muhtarın işbirliği içinde olduğunu iddia eden Memduh Murat (66) da, "Kadastro yetkililerinden tapularımızın aslını istedik. Yasak diyerek göstermek istemediler. Haklarımızı aramak ve yanlışlığın düzeltilmesi için mağdur birkaç komşum ile Tapu kadastroya dilekçe verdik. Bir gün sonra dilekçelerimize ret yazarak iptal ettiler. Köyde kullandığımız arazileri kafalarına göre muhtarın bilirkişi heyetiyle paylaştıklarını iddia eden Memduh Murat, "Muhtar adeta köyü satın aldı" ifadelerini kullandı.

60 yıldır sahibi oldukları arazilerini kurtarmak için Savcılığa, Orman Müdürlüğüne ve Kaymakamlığa şikâyette bulunduklarını belirten Nizamettin Altuntaş isimli vatandaş ise, "3 dönümlük tapulu tarlamı muhtar rüşvet karşılığı bilirkişi heyetiyle başkasının adına yazdırdı" dedi.

"Pafta numaraları yanlış yazılmış olabilir" diyen Çat köyü muhtarı Adem Murat ise hakkındaki iddiaları yalanlayarak, "Köylülerin yıllardır kullandıkları topraklar zaten hazine üzerine görünüyordu ve kimse hazine olduğunu bilmiyordu. Toprakların diğer bir bölümü de yıllar önce yaşayan göçmen halkın üzerine görünüyor. Köylüler tapusu göçmenlerde bulunan arazileri kullanarak sahip çıktılar. Ancak Kadastro ekiplerinin ölçümlerinde arazilerinin hazine üzerine olduğunu öğrendiler" açıklamasında bulundu.

Gemerek Kadastro Müdürlüğü yetkilileri ise, "Çat'ta 1950'li yıllarda arazileri kullanmak için göçmen halk devletten o dönemin fiyatlarına göre arazileri satın almış. Ancak, göçmenlerin birçoğu o borcu ödemeden göçtükleri için arazilere tekrar maliye el koymuş. Şimdi ise Çat köylüleri yıllardır kullandıkları arazileri hiçbir ücret ödemeden kullanmışlar. Ölçümlerde hazine arazisi olarak görünen topraklar, yıllardır zaten devletindi. Ancak köylüler bunu yeni öğreniyorlar" açıklamasında bulundular. Kadastro yetkilileri, pafta ve parsel numaralarının yanlış olmadığını belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious