Sivaslılar dün inanılmaz bir olayla karşılaştı!

Sivaslılar dün inanılmaz bir olayla karşılaştı!.10124
  • Giriş : 12.08.2008 / 00:13:00

Sivas halkı kaçak hatla ilgili çalışmaların sonunda inanılmaz bir olayla karşılaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan risale hattında meydana gelen arızayı ortadan kaldırmak için çalışma başlatan belediye görevlileri su borularını onarmak için yaptıkları kazıda su kaçağı nedeniyle oluşan 35 metrelik kuyu buldu.

Sivas Belediyesi, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki su hattında görülen gelen basınç düşüklüğünü araştırmak için çalışma başlattı.

Basınç düşüklüğünün nedenini bulamayan belediye aldığı kaçak arama cihazı ile bölgeyi yeniden kontrol etti. Bölgede tarım arazisi olarak kullanılan bir tarlada bulunan ve 17 yıl önce yapılan su hattında kaçak arama cihazı yardımı ile su kaçağı olduğu belirlendi.

Belediye ekipleri kaçağın meyana geldiği su borusunu onarmak için tarlayı kazdı. Çalışmalar sırısında su kaçağından meydana gelen 35 metrelik kuyuya rastlayan ekipler şaşındı. Suyun araziyi oyduğu ve derin bir kuyu oluşturduğu belirlendi. Kuyunun dibinde çok miktarda su bulunduğu ancak kuyunun ne kadar sürede oluştuğunun yapılacak jeolojik çalışmalar sonrasında belirlenebileceğini açıklandı.

Belediye Başkanı Sami Aydın bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Kuyunun en az 10 yıllık olduğunun tahmin edildiğini belirten Başkan Aydın, şöyle dedi:

“Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan depoya ulaşan risale hattında kaçak olduğunu belirledik. Bu hat 17 yıl önce yapılmış. Buradaki arazide tespit edilen su kaçağının önüne geçmek isteyen ekiplerimiz kazdıklarında su kaçağının oluşturduğu 35 metrelik kuyu ile karşılaştı. Bu bölgede sularda uzun süredir basınç düşüklüğü vardı. Bunun nedenini bir türlü bulamıyorduk. Yeni aldığımız kaçak su tesbit cihazı ile bu bölgeyi taradık. Çalışmalarımız sonucunda inanılmaz olayla karşılaştık. Buradaki su kaçağı su borularını patlatarak böyle bir kuyu oluşturmuş. 40 metre/saniyelik bir su bu kuyuya akmış. Buradaki su bir yerden çıkmıyor. Büyük bir olasılıkla yerin altında büyük bir mağara oluşturmuş.”

Bölgeyi koruma altına aldıklarını ve hattı by-pass yaparak bağlayacaklarını belirten Sami Aydın, “Kuyunun bulunması çok büyük bir şans. Çünkü ileride büyük felaketlere neden olabilirdi. Şu anda çok tehlikeli bir durum söz konusu. Burayı koruma altına alıyoruz. Buranın dibindeki suyun ne kadar derin olduğunu bilmiyoruz. Buraya bir canlının düşmesi sonucunda nasıl bir tehlike yaşanır tahmin bile edemiyoruz. Bu nedenle vatandaşın bu bölgeden uzak durması gerekiyor. Bu konuda gerekli önlemleri alacağız. Bu durumun başka bölgelerdede var olabileceğini tahmin ediyoruz ve bu yönde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*