Sivasspor'a alttan ısıtmalı saha

Sivasspor'a alttan ısıtmalı saha.17082
  • Giriş : 23.09.2008 / 14:30:00

Turkcell Süper Lig takımlarından Sivasspor'un tesislerine Türkiye'de ilk defa uygulandığı belirtilen bir sistemle alttan ısıtmalı idman sahası yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kulüp tesislerine yeni yapılacak olan idman sahasında alttan ısıtma sistemi yapım çalışmalarını yürüten YŞ Mimarlık İnşaat Limited Şirketi yetkilisi Yusuf Şener, yaptığı açıklamada, firma olarak 5 yıldır elektrikli yerden ısıtma sistemlerini Türkiye'de uyguladıklarını söyledi.

Bunun uygulama alanlarının çok geniş olduğunu anlatan Şener, şöyle konuştu:
''Bunlardan bir tanesi de Futbol sahalarının, antrenman sahalarının ve stadyumların elektrikli yerden ısıtma sistemidir. Bu sistemi Türkiye'de ilk defa Sivasspor yönetimi, kulüp tesislerine yapmak istediler. Bu tabi çok öncü bir hareket. Bunda sayın başkan Mecnun Otyakmaz ve yönetim kurulu üyelerinin çok büyük katkıları var.''

Şu anda sistemi elektrikli kablo sistemiyle uygulamaya başladıklarını ifade eden Şener, ''Bu uygulama Türkiye'de ilk defa, pilot bölge olarak Sivas'ta yapılıyor. Bir tek Ankara'da 19 Mayıs Stadyumu'nun yerden ısıtma sistemi vardır. Bu da sulu sistemdir. Ama elektrikli sistem Türkiye'de ilk defa uygulanmakta'' diye konuştu.

Bu konuda firmalarının son derece deneyimli, proje üretmekte de son derece başarılı olduğunu bildiren Şener, şunları kaydetti:

''Sistemin şu anki halini, yaklaşık bu ayın 29'una kadar bu işlemi tamamlayacağız. Ondan sonra saha işlemlerini, çimleme işlemlerini yapan firma bayramdan sonra gelecek, bu sistemin üzerini kumla kaplayacak. Daha sonra da edindiğimiz bilgiye göre 10 Ekim'de de rulo çimler getirilip uygulanmaya başlanacak. Bu da şu demek oluyor, ekim sonunda burada Sivasspor antrenman yapacak durumdadır.''

Sistemin avantajları hakkında da bilgi veren Şener, ''Kış günlerinde toprak daima 5-10 derece arasında olacağından dolayı çimin ömrü, yeşil kalma süreci daha uzun olacak. Daha yumuşak bir zeminde antrenman yapacaklar. Bunun katkısının Sivasspor'a çok fazla olacağı kanaatindeyiz'' şeklinde konuştu.

4 Eylül Stadyumu'na daha önce böyle bir sistem düşünüldüğünü, hatta orada da fizibilite çalışması yaptıklarını anlatan Şener, ancak yönetimin bunun daha önce tesislerde Sivasspor için daha faydalı olacağını düşündüğünü söyledi.

Bu kararın alınmasında teknik ekibin de katkısının çok fazla olduğunu ifade eden Şener, şöyle devam etti:

''Doğru bir karar diye düşünüyorum. Çünkü maçtan maça kış günlerinde normal çim sahada oynamak yerine Sivasspor'un bütün antrenmanlarını kış günlerinde normal şartlarda yapmasının daha büyük avantaj olacağını düşündüler ve bu doğru karardır. İnşallah önümüzdeki sene de 4 Eylül Stadı'nı yapacağız. Tabi bu sezonla ilgili. Bu sezonu biraz geride bıraktık. İnşallah önümüzdeki sezon da 4 Eylül Stadı'nın yapılması programda.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*