Sivasspor'a ceza yağdı

Sivasspor'a ceza yağdı .12218
  • Giriş : 17.08.2007 / 10:29:00

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), bugün yaptığı toplantının ardından futbolcu ve yöneticilere çeşitli cezalar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kurul, 12 Ağustos tarihinde oynanan ve maçın son anlarında yaşanan saha olayları nedeniyle tatil edilen Trabzonspor-Sivasspor maçında olaylara karışan 3 Sivassporlu futbolcuya 1'er resmi müsabakadan men cezası verirken, Sivasspor'un masörünü ise 2 maç ile cezalandırdı.

Olaylı maçla ve Trabzonspor ile ilgili kararını açıklamayan PFDK, Sivasspor'dan Murat Sözgelmez, Muhamed Ali Kurtuluş ve Akın Vardar'ı 1 resmi müsabakadan men etti.
Sivasspor'un masörü İ.Halil Eldek'i ise Trabzonspor müsabakasında spor ahlakına aykırı davranışta bulunmaktan 2 resmi müsabakadan men cezasına çarptırdı.

PFDK ayrıca, 11 Ağustos tarihinde yapılan Ankaraspor-Ankaragücü maçında izinsiz pankart ile müsabakaya çıkarak talimatlara aykırı davranışta bulunmaktan evsahibi Ankaraspor'a bin YTL para cezası verdi.

Kurulun bugün açıkladığı cezalar şöyle:

2 yıl hak mahrumiyeti ve 20 bin YTL: Nadir Alataş (Malatyaspor yöneticisi).
Bin YTL: Ankaraspor.
2 maç: Kenan Aslanoğlu (Adana Demirspor futbolcusu), İ.Halil Eldek (Sivasspor masörü).
1 maç: Muammer Sanlak (Malatyaspor futbolcusu), Murat Bölükbaş (Altay Spor futbolcusu), Murat Sözgelmez, Muhamed Ali Kurtuluş, Akın Vardar (Sivasspor futbolcuları).

Sivasspor’da öfke

Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, Trabzon maçında çıkan olaylardan dolayı 6 futbolcularının tedbirli olarak Disiplin Kurulu’na sevkedilmesine isyan etti. Uygun, “Mağdur olan biziz ama cezalandırılmak istenen de biz oluyoruz'' dedi.

Futbol Federasyonu Hukuk Kurulu’nun, Trabzonspor ile Sivasspor arasında oynanan ve son dakikalarda çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen maçla ilgili olarak sahaya girip kaptan Mehmet Yıldız’a Tokat atan taraftara karşılık verdikleri gerekçesiyle Sivassporlu Musa Aydın, Mehmet Yıldız, Mohammed, Yasir, Murat ve Akın Vardar’ı tedbirli olarak Disiplin Kurulu’na göndermesi tepkilere neden oldu. Sivasspor Yönetim Kurulu, bu gelişme üzerine hemen Tahkim Kurulu’na başvurarak tedbirin ve devamında da ceza talebinin kaldırılmasını istedi.

Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, yapılan uygulamaya anlam vermenin mümkün olmadığını belirterek, “Sahada mağdur olan, saldırıya uğrayan taraf biziz. Böyle bir şey açık seçik ortada iken, koruma psikolojisine giren futbolcuların da ceza kuruluna sevkedilmiş olması inanılır gibi değil. Sanki taraftar sahaya girmemiş de bizim futbolcumuz tribüne çıkıp taraftara saldırmış gibi. Resmen mağdur olan taraf cezalandırılmak isteniyor. Tahkime başvurumuzu yaptık ve bizim lehimizde bir sonuç çıkmasını bekliyoruz. Aksi takdirde önemli bir maç öncesinde Trabzon’dan daha çok biz cezalandırılmış olacağız. Böyle bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değil'' dedi.

Tahkim Kurulu alınan kararı reddetmediği taktirde bu futbolcular hafta sonunda oynanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçında forma giyemeyecek. Disipline sevkedilen oyunculardan yadek kaleci Akın dışında diğerleri ilk 11’de görev yapıyordu. Bu oyunculara izin verilmemesi halinde Sivasspor yedek ağırlıklı bir kadro ile İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçına çıkmak zorunda kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious