Sivas'ta 1 ton tütün ele geçirildi!

Sivas'ta 1 ton tütün ele geçirildi!.10482
  • Giriş : 16.03.2009 / 14:48:00

Sivas'ta sigara ve tütün kaçakçılığı yapan 19 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ele geçirilen sigara ve tütünlerin laboratuvar incelemesinde, tütün içinde, insan sağlığına normalin üzerinde zarar veren maddeler olduğu tespit edildi.

Sivas Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, ihbari bilgiler doğrultusunda 5 aylık takip sonucu bu sabah kaçak sigara ve tütün operasyonu yaptı. Sivas başta olmak üzere Malatya, Adıyaman, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep ve Adana illerini de kapsayan "08-09-58-M4" adlı planlı operasyonda, 19 kişi gözaltına alındı. Suça karıştıkları tespit edilen zanlıların oto, işyeri, ev ve üzerlerinde yapılan aramalarda 4 bin 673 paket yabancı menşeili sigara ile 1 ton tütün, 195 puro, bin 119 sigara imalatında kullanılan dolum aparatı, 2 bin 784 sigara filitresi ve ayrıca 70 kilo kaçak çay ele geçirildi. Şahısların sorgusunda, gümrük kaçağı sigara ve tütünlerin, İran bağlantılı olarak Türkiye'ye sokulduğu, bu kaçak malzemeleri Buğday pazarı olarak bilinen yerdeki tezgahlarda pazarladıkları ortaya çıktı. Zanlılar, emniyetteki sorgularının ardından adli mercilere sevk edilecek.

Bu arada ele geçirilen kaçak tütünler, Türkiye Tütün ve Alkol Piyasası Denetleme Kurulu'na da gönderilerek incelettirildi. Kurul raporunda, kaçak sigara ve tütünlerin insan sağlığına son derece zararlı maddeler içerdiği belirtildi. Ayrıca, tütünde bulunan akciğer kanserini hızlandıran zararlı madde değerlerinin, paket üzerinde düşük gösterildiği de tespit edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*