Sivasta 11 kişi tutuklandı

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 10.03.2013 / 01:28:12

Sivas'ta gerçekleştirilen 9 ayrı operasyonda suç işlemek için örgüt kurmak, uyuşturucu madde ticareti yapmak suçlarından savcılığa sevk edilen 14 kişiden 11'i tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sivas Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, değişik zamanlarda 3 şahsın tutuklandığı 9 ayrı operasyon yaptı. Projeli ve eşzamanlı operasyonda gözaltına alınan 50 şahıstan 32'si, uyuşturucu madde kullanıcısı konumunda bulundukları gerekçesiyle, Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla serbest bırakıldı. Emniyet Müdürlüğü'nde sabah saatlerinde başlayan 18 kişinin sorgusu ise akşama kadar sürdü. Müdürlükte şahısların ifadesini alan nöbetçi savcı, şüphelilerden 4'ünü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakırken 14'ünü ise tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk etti. Şahıslar, sağlık raporu almalarının ardından saat 19.00 sıralarında hakim karşısına çıktı. Şüphelilerin mahkemesi yaklaşık 6 saat sürdü. 3 kişiyi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakan mahkeme heyeti, zanlılardan Özgür Bayrak, Rıdvan İrgi, Eyüp Kesenci, Adem Çakır, Gültekin Seçkin, İrfani Sarıin, Mert Erçıklı, Mehmet Koçak, Yusuf Ferit Bellek ve İlyas Tuna'nın tutuklanmasına karar verdi. Gece 01.30'da biten mahkeme sonunda sanıklar geniş güvenlik tedbirleri arasında cezaevine götürüldü. Bu sırada dışarıda bekleyen sanık yakınları, görüntü almaya çalışan gazetecilere sözlü olarak tepki gösterdi. Bazı sanık yakınları da polis otobüsünün çevresini sararak cezaevine götürülen zanlılarla vedalaştı.

Geçtiğimiz cuma günü eşzamanlı olarak yapılan 9 ayrı operasyonda, toplam 50 kişi suç işlemek için örgüt kurmak, örgüt kapsamında uyuşturucu madde ticareti yapmak, uyuşturucu madde satmak, bulundurmak, kullanmak, temin etmek ve benzeri birçok suça karıştıkları iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Şahıslardan 36'sı polis ve savcılık sorgusu sonucu serbest bırakılırken 14'ü tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Bu arada şüphelilerin gösterdikleri yerde yapılan aramalarda ise el bombası, TBMM özel giriş kartı, çok sayıda ülkeye ait para ve suç işlemede kullanıldığı tahmin edilen çok sayıda silah ve patlayıcı madde ele geçirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious