Sivas'ta 508 köy yolu kapandı

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Sivas'ta dün geceden itibaren devam eden kar yağışı nedeniyle kapanan köy yolu sayısı 508'e yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yurt genelinde etkili olan kar yağışı, Sivas'ta da etkisini sürdürüyor. Dün gece tekrar başlayan ve halen devam eden kar yağışı özellikle köylerde yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Kar kalınlığı, şehir merkezinde yaklaşık 30 santime ulaşırken, bu, yüksek kesimlerde yarım metreye ulaştı. Kar yağışını fırsat bilen çocuklar kendilerini cadde ve sokaklara attılar. Bazıları kendi boyunda kar topu yaparken bazıları da kızak yaparak kaymayı tercih etti. Çocuklara bazı veliler de eşlik etti.

Kriz merkezinden alınan bilgilere göre, öğle saatlerinde kapanan 140 köy yoluna yeni köy yollarının eklendiği bildirildi. Saat 17.00 itibariyle ilçelere bağlı 224 ve merkeze bağlı 284 olmak üzerek toplam 508 köy yolunun kapandığı açıklandı. 44 köyün enerji nakil hatlarındaki arıza devam ettiği için bu köylere halen elektirik verilemiyor. Kar yağışı belirli aralıklarla devam ediyor. Bu da Karayolları ve İl Özel İdare ekiplerinin çalışmalarını güçleştiriyor. Özellikle İl Özel İdare Müdürlüğü ekipleri, köy yollarının tekrar kapanması ihtimali nedeniyle çalışma yapamıyor. Şehirlerarası yollarda ise Suşehri-Şerefiye Zara il yolunun 20 ila 30 kilometreler arası; Şarkışla - Sivas - Kayseri il sınırı Pınarbaşı devlet yolunun 0 ila 30'uncu kilometresi ve Şarkışla - Altınyayla - Ulaş - Kangal yol ayrımı il yolunun 0 ila 75. kilometreler arasının kar ve tipi nedeniyle halen kapalı olduğu belirtildi. Ekipler öncelikle şehirlerarası yolların açık tutulması için aralıksız çalışıyor. Bu arada öğle saatlerinde Sivas merkeze bağlı Kurtlapa - Gazi köyü yolunda mahsur kalan 2 aracın kurtarıldığı belirtildi.

Meteoroloji'den alınan son tahminlere göre kar yağışının yarın, pazartesi ve salı günü de devam edeceği ifade edildi. Sivas'ta, en yüksek hava sıcaklığının 1, en düşük sıcaklığın ise eksi 11 derece olması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious