Sivas'ta 977 köy yolu kapalı

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Sivas'ta üç gündür aralıklarla devam eden kar yağışı özellikle ulaşımı ve haberleşmeyi vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Enerji nakil hatlarında meydana gelen arıza nedeniyle de 8 köye elektrik verilemiyor.
Kuraklık tartışmalarının yapıldığı bir dönemde yurt genelinde etkili olan kar yağışı Cumartesi gününden itibaren Sivas'ı da etkisi altına aldı. Özellikle Pazartesi günü aralıksız yağan kar nedeni ile birçok köy ve ilçe yolu kapandı. Kriz masasından alınan bilgilere göre dün saat 17.00 itibari ile merkeze bağlı 75, Akıncılar'da 30, Altınyayla'da 14, Divriği'de 75, Doğanşar'da 25, Gemerek'te 28, Gölova'da 25, Gürün'de 75, Hafik'te 75, İmranlı'da 70, Kangal'da 60, Koyulhisar'da 70Suşehri'nde 70, Şarkışla'da 80, Ulaş'ta 50, Yıldızeli'nde 75, Zara'da 80 olmak üzere toplam 977 köyün merkezle bağlantısı kesildi.

Ayrıca Divriği'de 51, Doğanşar'da 6, Gürün'de 28, Hafik'te 16, İmranlı'da 9, Kangal'da 14, Koyulhisar'da 41, Şarkışla'da 15, Ulaş'ta 10, Zara'da 31 olmak üzere toplam 221 köyde de haberleşme kesildi. Enerji nakil hatlarında meydana gelen arıza nedeni ile Divriği'de 6, Doğanşar'da 1, İmranlı'da 1 olmak üzere toplam 8 köye halen elektrik verilemiyor. Kapanan yolların açılabilmesi için Karayolları, İl Özel İdare ve Devlet Su İşleri ekipleri aralıksız olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Karayolları özellikle şehirlerarası yolların açık tutulması için yoğun çaba harcıyor. Akşam saatlerinde muhtemel buzlanmaya karşı tuzlama çalışmasına ağırlık veriliyor. Sivas Belediyesi Fen İşlerine bağlı ekipler, kepçe ve greyderlerle 20 araç ve 150 personelle, cadde ve sokaklarda kar temizleme çalışmaları yapıyor. Dün gece geç saatlerde Kolej Depodan beslenen 1200'lük ana su borusunda meydana gelen arıza dolayısıyla şehre bir süre su verilemedi. SİBESKİ'ye bağlı ekipler tarafından gece başlatılan onarım çalışmaları sabaha kadar devam etti. Arızanın giderilmesiyle birlikte, Kolej Depodan beslenen bölgelere yeniden su verilmeye başlandı.

ASILSIZ İHBARLAR EKİPLERİ ZOR DURUMDA BIRAKIYOR

Bu arada kapanan yolların bir an önce açılması için asılsız ihbarlar yapıldığı belirtildi. Ekipler yollarda mahsur kalanlara ve acil hastası bulunan yerleşim yerlerine öncelik veriyor. Bunu fırsat bilen çok sayıda köylülün yardım çağırısında bulunduğunu belirten yetkililer, gerçek dışı ihbarlar nedeniyle zor anlar yaşadıklarını kaydettiler. Hatta, okullar tatilde olmasına rağmer, "öğrenciler yolda mahsur kaldı" şeklinde kendilerine telefon geldiğini de sözlerine ekledile. Yetkililer, vatandaşlardan bu konuda duyarlı olmalarını istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious