Sivas'ta arkeolojik kazı çalışmaları sürüyor

Sivas'ta arkeolojik kazı çalışmaları sürüyor.11756
  • Giriş : 04.07.2008 / 21:07:00

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bakır, Sivas Selçuk Parkı ve Kent Meydanı'nda yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarını inceledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prof. Dr. Bakır, Sivas Belediyesinin hayata geçirdiği Selçuk Parkı ve Kent Meydanı Düzenleme Projesi kapsamında Selçuklulardan kalma Buruciye Medresesi, Şifahiye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese ile Osmanlı dönemi eserlerinden tarihi Kale Camisi ile hamam kalıntılarının olduğu bölgede yaklaşık 2 hafta önce başlatılan kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kazı başkanı Sivas Müze Müdürü Arkeolog Mehmet Alkan ve CÜ Arkeoloji ve Sanat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi adına kazı çalışmalarına katılan CÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Erdal Eser, Yrd. Doç. Dr. Meryem Eser ve Yrd. Doç. Dr. Turgay Yazar ile görüşen Bakır, daha sonra tarihi Buruciye Medresesi'ne gitti.

Prof. Dr. Bakır, burada basın mensuplarına kazı çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Böyle güzel bir projeye imza attıkları için CÜ Arkeoloji ve Sanat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezine, CÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümüne, Sivas Belediyesine, Müze Müdürlüğüne ve Belediye bünyesinde faaliyet gösteren Özbelsan şirketine teşekkür eden Prof. Dr. Bakır, "Bu önemli bir proje. Tarihimizin, Anadolu'daki tarihimizin başlangıç dönemlerine ait önemli ip uçlarının çıkmasını bekliyorum. Önemli bir kazı diye düşünüyorum. Bunlar açığa çıkıp, bu değerlerimize sahip çıkarsak, Türk milleti olarak bu bizim kazancımız olur" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Turgay Yazar ise kazı çalışmaları kapsamında, hangi döneme ait olduğu belli olmayan bir kitabe, 13. yüzyıl Selçuklu dönemine ait mezar taşı bulunduğunu, ayrıca henüz ne olduğu tam olarak belirlenemeyen bir mimari kalıntının ortaya çıktığını, bu kalıntının işlevinin, çevresindeki medreselerle ilişkili olup olmadığının gelecek günlerde tespit edilebileceğini söyledi.

Kazı çalışmaları

Sivas Müze Müdürlüğü başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Arkeoloji ve Sanat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi adına Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyeleri ve sanat tarihi bölümü öğrencileri ile belediyeden çok sayıda işçi görev alıyor. Çalışmaların, temmuz ayının sonunda bitirilmesi hedefleniyor.

Bu arada, kazı çalışmaları nedeniyle etrafı tahta duvarlarla koruma altına alınan Selçuk Parkı'nda, Selçuk Parkı ve Kent Meydanı Düzenleme Projesi ile ilgili diğer çalışmalar da devam ediyor.

Parkın etrafının kapatılmasının ardından, vatandaşların ve turistlerin uğrak mekanı olan tarihi Buruciye Medresesi'ne giriş, tarihi yapının arkasındaki Osmanpaşa Caddesi'nden sağlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious