Sivas'ta ayı yavrusu bulundu

Sivas'ta ayı yavrusu bulundu.11933
  • Giriş : 20.05.2009 / 14:16:00

Sivas'ın Hafik ilçesine bağlı Yeniköy'de vatandaşlar tarafından bulunan yavru ayı, Çevre ve Orman İl Müdürlüğünde korumaya alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Alınan bilgiye göre, Yeniköy Armutlu mevkisinde köylüler tarafından tarlalarda tek başına dolaşan yaklaşık 2-3 aylık olduğu bildirilen yavru bir boz ayı bulundu.

Köylülerin durumu yetkililere bildirmesi üzerine yavru ayı, Sivas Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından alınarak korumaya alındı. Bir kafes içine konularak süt ve balıkla beslenen yavru ayı, müdürlük çalışanlarının da ilgi odağı oldu.

Sivas Çevre ve Orman İl Müdürü Hamdi Dilmen, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, köylülerin anlatımına göre yavru ayının yaklaşık bir hafta boyunca tek başına tarlalarda başıboş dolaştığını belirterek, ''sanırım annesini, babasını kaybetmiş. Böyle olunca köylüler Hafik Orman İşletme Şefliğine müracaat etmiş. Oradaki arkadaşlar da bizim arkadaşlarla irtibata geçmiş ve buraya getirdik'' diye konuştu.

Yavru ayıyı, bakımını yaptıktan sonra Doğal Hayatı Koruma Derneği ile Çevre ve Orman Bakanlığı'na ait Bursa Karacabey'de bulunan Ovakorusu Ayı Rehabilitasyon Merkezine göndereceklerini açıklayan Dilmen, ''Orada doğal ortamında bakılacak, yetiştirilecek, daha sonra doğaya salıverilecek. Şu an sağlığı konusunda bir sıkıntı yok'' dedi.

Dilmen, tüm vatandaşlardan bu gibi hayvanları gördüklerinde kendileriyle irtibata geçmelerini istedi.

Bu arada, yavru ayıya ''Yetim'' adı verildi.

Ayrıca, Doğa Koruma Milli Parklar Çalışması çerçevesinde jandarmayla birlikte kaçak avcılara yönelik yaptıkları çalışmalarda diğer keklikleri yakalamada kullanılan 6 tane keklik ele geçirdiklerini de anlatan Dilmen, bu kekliklerin yaklaşık 20 gündür bakımını üstlendiklerini, daha sonra bunları da doğaya salıvereceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*