Sivas'ta ki sağlık operasyonunda 78 kişi gözaltına alındı

Sivas'ta ki sağlık operasyonunda 78 kişi gözaltına alındı.13713
  • Giriş : 14.03.2008 / 17:33:00

Sivas'taki operasyonda 29 doktor, 4 hemşire, 3 SSK çalışanı ve 42 medikal firma yetkilisi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sivas Valisi Veysel Dalmaz, kentte ''Şifa 58'' adıyla düzenlenen operasyon sonucunda, 29 doktor, 4 hemşire, 3 SSK çalışanı ve 42 medikal firma yetkilisi olmak üzere toplam 78 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Vali Veysel Dalmaz, makamında düzenlediği basın toplantısında, ilde yaklaşık 1.5-2 yıldır takibi yapılan medikal malzeme ve yolsuzluğuyla ilgili bir soruşturma bulunduğunu söyledi.

Bu kapsamda SSK müfettişlerinin, Maliye Bakanlığı'na bağlı vergi denetmenlerinin incelemeleri olduğunu ifade eden Dalmaz, şöyle konuştu:

''Bunun sonucunda ilimizde belirli bir suç örgütünün, bu anlamda doktorların, medikal firma yetkililerinin ve hemşirelerin de içinde olduğu bir suç örgütünün tespiti vardı. Bununla ilgili yapılan uzun takibatlar sonucunda bugün ilimizde operasyon gerçekleştirildi. Operasyon şu an itibariyle belli noktalarda devam ediyor.''

-EŞZAMANLI OPERASYON-

Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla emniyet tarafından ''Şifa 58'' operasyonunun yapıldığını ifade eden Dalmaz, operasyonun Sivas ile Ankara, Bolu, Eskişehir, Konya, Malatya ve Tokat'ta eş zamanlı gerçekleştirildiğini ifade etti.

Operasyon sonucunda 29 doktor, 4 hemşire, 3 SSK çalışanı, ortağı, sahibi ve çalışanlarının yer aldığı 42 medikal firma yetkilisi olmak üzere toplam 78 kişinin gözaltına alındığını belirten Dalmaz, bu kişilerin sorgularının sürdüğünü söyledi.

-''HİPOKRAT YEMİNİ ETMİŞ...''

Bugün Tıp Bayramı olduğunu anımsatan Dalmaz, şunları kaydetti:

''Hipokrat yemini etmiş belli bir mesleğin mensuplarının, hele hele çok kutsal bir meslek olan doktorluğun, çeşitli kesimlerce kişisel çıkarlara alet edilmesi gerçekten bu meslek adına da çok büyük haksızlıktı. Yapılan operasyon bugüne geldi, ama bunun öyle bir zamanlaması kesinlikle yok. Özellikle tıp camiasına hürmetimiz sonsuzdur.''

Her mesleğin olduğu gibi bu alanda da bazı sıkıntılar yaşanabildiğini ifade eden Dalmaz, ''Bu operasyonla belki de bu mesleğin yüz karaları bir noktada ortaya çıkarılmış olacak'' dedi.

Konunun yüce Türk adaletine intikal ettiğini ifade eden Dalmaz, şöyle konuştu:

''İnşallah en kısa zamanda bunların gereği yapılır. Bundan sonra Sivas'ta bu anlamda suç örgütlerine, hele hele organize olmuş suç örgütlerine kesinlikle yer olmayacağını buradan hep beraber ifade etmek istiyoruz. Er geç bunlar yüce Türk adaletine teslim edilecektir.''

-İDDİALAR-

Vali Dalmaz, yapılan suçun içeriğiyle ilgili soru üzerine, ''Medikal firmaların, özellikle bazı hastalarda kullanılmadığı halde kullanılmış gibi bunların fatura edilmesi, ilgili firmalarla doktorların çeşitli konularda, reçete yazma ve ilaç temininde beraber çalışmaları, ilgili firma tarafından bunların çeşitli yerlere, gezilere veya başka promosyonlarla gönderilmesi gibi bu tür kalemler oluşturuyor'' diye konuştu.

Operasyondan önce SSK müfettişinin uzun süre bu konuda çalışma yaptığını ve konuyu rapor ettiğini kaydeden Dalmaz, rapor sonrasında operasyonlara karar verildiğini bildirdi.

Suçlar arasında sezaryenle erkeklerin ameliyat edildiğinin de yer alıp almadığının sorulması üzerine ise Dalmaz, ''Detaylar içerisinde bunlar var ama tabii o maalesef çoğu hastanemizde olan olaylar. Kadına prostat ameliyatı yapıldığı, erkeğe ultrason çekildiği gibi veya başka şeyler olabilir. Bunların hepsi mutlaka detaylandırılacak, adliyeye intikal ettirilecektir'' diye konuştu.

Sadece sağlık camiasında değil, özel idare, bayındırlık, milli eğitim ve diğer alanlarda bundan sonra ihaleye girecek, iş yapacak insanların, iş yapan memurların, devlet görevlilerinin bu konuda hal ve hareketlerine dikkat etmesi uyarısında bulunan Dalmaz, ''Doğruluk ve dürüstlükten ayrılmamaları gerekiyor. Bu da belki de insanımıza bir noktada ders olacak'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious