'Sivil havacılıkta harita değişiyor'

'Sivil havacılıkta harita değişiyor'.8933
  • Giriş : 30.03.2008 / 23:01:00
  • Güncelleme : 30.03.2008 / 23:14:53

Deloitte Türkiye Havacılık ve Ulaştırma Endüstri Lideri Selçuk Ürkmez, ABD ve Avrupa Birliği arasında imzalanan ve Açık Gökyüzü Anlaşması'nın bugün yürürlüğe girdiğini belirterek, bu anlaşma ile küresel sivil havacılık sektörünün haritasının değişeceğine

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Deloitte Türkiye Havacılık ve Ulaştırma Endüstri Lideri Selçuk Ürkmez, bugün yürürlüğe giren Açık Gökyüzü Anlaşması ile AB üyesi ülkelerin havayollarının ABD kentlerine, Amerikan havayollarının da AB'nin kentlerine bir kısıtlama olmaksızın sefer yapabileceğini ifade ederek, anlaşma ile dünya sivil havacılık sektörünün derinden etkileneceğini kaydetti.
Açık Gökyüzü Anlaşması'nı değerlendiren Deloitte Türkiye Havacılık ve Ulaştırma Endüstri Lideri Selçuk Ürkmez, anlaşma ile birlikte havayolu şirketlerinin sadece kendi ülkelerinin havaalanlarından değil herhangi bir Avrupa Birliği ülkesinin havaalanına uçabileceğini ifade etti. Ürkmez, "ABD'nin havayolu trafiği uygulamalarında ilk kez ülkeler arası birebir anlaşmalar yerine AB yetki alanını esas alan bu anlaşma havacılık hukuku tarihinde bir dönüm noktası olma özelliği taşıyor" dedi.
Ürkmez, bu anlaşmanın bazı büyük havayolları için kazançlı olacağını, bazı küçük havayollarını ise sıkıntıya sokabileceğini vurguladı. Sektörde satın alma, birleşmeler veya stratejik iş ortaklıklarının artacağı bir sürecin başlayacağını tahmin ettiklerini belirten Ürkmez, bilet fiyatlarında ise rekabetten kaynaklanan indirim beklenmemesi gerektiğini ifade etti.
-"İTTİFAKLARIN ÖNEMİ ARTACAK"-
Avrupa ve ABD arasındaki okyanus aşırı sivil havacılık trafiğinin, tüm dünyadaki havayolu trafiğinin yüzde 60'ını oluşturduğuna dikkat çeken Ürkmez, şöyle devam etti:
"Her yıl 50 milyon yolcu bu hatlarda uçuyor. Bu nedenle, Açık Gökyüzü Anlaşması havacılık sektörünü derinden etkileyecek. Türkiye'nin de Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde olduğunu unutmamalıyız. Tüm havayolu şirketlerimiz bu gelişmeleri yakından izlemelidir. Önümüzdeki dönemde, belli bir ölçeğin altındaki hava yolları için ittifakların önemi artacaktır. Geleceğe yönelik doğru stratejiler geliştirebilen hava yollarımız sektörde değişen koşullara ayak uydurabilecek ve başarılı olacaklar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious