Sivil savunma ulusal savunmanın ögelerindendir

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Doğal afetlerin, büyük yangınların ve savaşların yol açtığı zararları, can ve mal kayıplarını en aza indirmeyi amaçlayan sivil savunma, ulusal savunmanın temel ögelerindendir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sivil Savunma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Sezer, yaşanan doğal afetlerin üzücü sonuçlarıyla, çağdaş bir sivil savunma sisteminin gerekliliğini ortaya koyduğunu belirtti. Eleman ve teknik donanım eksiklerinin giderilmesinin yanı sıra yurttaşların bilinçlendirilmesinin gelecek açısından taşıdığı önemi ortaya koyduğunu ifade eden Sezer, "Sağduyulu, eşgüdüme ve yüksek teknolojiye dayanan çağdaş yapılanma ve yetiştirilmiş

nitelikli personel sayısının artırılması, sivil savunma, arama ve kurtarma hizmetlerinin etkin, yaygın ve işlevsel duruma gelebilmesi için ön koşuldur" dedi.

İlk yardım konusunda eğitilmiş, bilinçli bireylerin oluşturduğu bir toplumda, yerinde, zamanında ve doğru yöntemlerle yapılan müdahaleler, kaza ve doğal afetler sonrasında yaşanan olumsuzlukları azaltmakta, basit ve etkili ilk yardım birçok yaşam kurtardığına dikkat çeken Sezer şöyle devam etti:

"Koruyucu ve kurtarıcı önlem ve etkinlikler bütünü olan sivil savunma, başta bireyler olmak üzere tüm kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin eşgüdüm içinde özverili çalışmalarını, desteğini ve etkin katılımını gerektirmektedir. Bu nedenle yurttaşlarımızın bilinçlendirilmesi, ilkokuldan başlayarak sivil savunma eğitimine önem verilmesi, kamu ya da özel tüm kurum ve kuruluşlarımızda sivil savunma eğitimine süreklilik kazandırılması, bu etkinliklerin uygulamalı çalışmalarla desteklenmesi zorunludur. Sivil savunma hizmetlerinin geliştirilmesi ve yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indirecek düzeye gelmesi umuduyla, tüm yurttaşlarımıza barış içinde sağlıklı, mutlu, esenlik dolu güzel bir yaşam diliyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious