Sivil Savunma'ya 66 milyon YTL!

  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

Bakan Aksu, 11 ilde kurulan sivil savunma arama ve kurtarma birlik müdürlüklerinin hizmet yapacakları binaların yapımı için 66 milyon YTL civarında yatırım yapıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Van'da 8 il valisi, bazı kamu kurumlarının genel müdürleri ile il emniyet müdürleri ile bir araya gelerek toplantı yapan İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, toplantıdan sonra Van Valiliği Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünün hizmet binası açılışı gerçekleştirdi.

Van Valiliği Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliğinin açılışında açıklama yapan Bakan Aksu, 11 ilde kurulan sivil savunma arama ve kurtarma birlik müdürlüklerinin hizmet yapacakları binaların yapımı için 66 milyon YTL civarında yatırım yapıldığını söyledi.

Aksu, "Arzumuz sivil savunma hizmetlerine ihtiyaç duyulacak afetler ve olayların hiç yaşanmamasıdır. Ancak, ihtiyaç duyulduğunda profesyonel, günün teknolojisine uygun modern araç, gereç ve malzemelerle donatılmış, her türlü koşulda görev yapabilen ekiplerin bulunması güven içinde yaşamamızın teminatıdır" dedi.

İçişleri Bakanı Aksu, düşman taarruzları, afetler, büyük yangınlar ve önemli kazalarda can ve mal kaybının en alt seviyede tutarak halkın korunmasını bakanlığın temel hizmet alanlarından biri olduğunu söyledi. Aksu, "Ülkemiz topraklarının büyük bir bölümü deprem riski taşıyan bölgelerde bulunmaktadır. Depremler dışında iklimsel özellikler nedeniyle sel, toprak kayması ve çığ gibi can ve mal kaybının yaşandığı afetler de sıkça görülmektedir. Dünyada meydana gelen teknolojik gelişmeler paralelinde ülkemizde de gelişen sanayi tesislerinde meydana gelen kazalar neticesinde önemli kayıplar meydana gelmiştir" şeklinde ifadelerde bulundu.

Bakan Aksu, olası zararların azaltılması hususunda bakanlığın Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı ile yaptığı anlaşma gereğince belediye başkanları ve il özel idare genel sekreterlerine yönelik 'Afetlerde Zarar Azaltma Eğitimleri'ni gerçekleştirdiklerini söyledi. Aksu, 1999 yılında Marmara ve Düzce depremlerinden sonra Sivil Savunma Teşkilatlarında yeni düzenlemeler yapıldığını hatırlatarak, hükümetin afetlerde meydana gelecek zararların azaltılmasının, afet öncesi alınması gereken önlemlerle mümkün olacağını söyledi.

Açılıştan sonra Van Belediyesi ve AK Parti Van İl Başkanlığını ziyaret eden Aksu, yolda vatandaşlar ve esnaflarla sohbet etti. Sokakta çalışan boyacı çocuklara para veren Bakan Aksu, AK Parti İl Başkanlığına gider iken yol üzerinde bulunan esnaflar ve vatandaşlar ile sohbet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious