Sivil Toplu Örgütlerinden Mahkeme'nin kararına tepki

Sivil Toplu Örgütlerinden Mahkeme'nin kararına tepki.16326
  • Giriş : 01.04.2008 / 15:35:00
  • Güncelleme : 01.04.2008 / 15:46:12

Mahkeme'nin AK Parti'yi kapatma davasını kabul etmesine Erzurum'daki STÖ temsilcileri tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AK Parti'nin kapatılmasına yönelik hazırladığı iddianamenin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesi, STÖ temsilcilerini harekete geçirdi. Demokrasi, özgürlük çağrısı yapan STÖ temsilcileri halkın yüzde 47'sinin oyunu almış iktidardaki bir siyasi partinin kapatılmak istenmesinin demokrasiye aykırı olduğunu savundu. STÖ temsilcileri, son yıllarda yakalanan ekonomik ve siyasi istikrarın, AK Parti'nin kapatılmasına yönelik iddianamesinin hazırlanması ve Anaya Mahkemesi'nin de davayı görüşmeyi kabul etmesinin yakalanan huzur ve istikrar ortamını zedelediğine dikkat çekerek, sağduyu çağrısında bulundu.

Erzurum Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (ESOB) Başkan Vekili Hikmet Karaca, siyasi krizin ekonomik krize dönüşmesi nedeniyle esnaf kesiminin önünü göremez hale geldiğini söyledi. Geleceklerinin tamamen karartıldığını iddia eden Hikmet Karaca, Türkiye'nin içinde bulunduğu kaos ortamından acilen çıkması için bütün kurum ve kuruluşların el birliği içinde olmasının gerektiğini söyledi. Demokrasinin ve hukukun herkese lazım olduğunun altını çizen Karaca, "Türkiye kaosa sürükleniyor. Sağduyudan uzak izlenen siyasi hamleler bu ülkenin geleceğini karartıyor. Siyasi partilerin kapatılması kolay olmamalı. Halkın iradesini kimse yok saymamalı. Yaşanan ekonomik ve siyasi kriz belimizi büktü. Altın ve döviz yükseldi. Esnafın durgun olan işleri tamamın kesildi. Artık akşamları eve ekmek götürememenin sıkıntısını yaşamaya başladık." dedi.

Erzurum Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu, demokrasilerde parti kapatmanın halkın iradesine bağlı olduğunu ifade etti. Hınıslıoğlu, AK Parti'nin kapatılması için açılan davanın yargı sürecinde olduğunu ve herkesin yargının tarafsızlığına güvenmesinin gerektiğini kaydetti. Yargının ülke için sağlıklı karar vereceğine inandığını sözlerine ekleyen Hınıslıoğlu, "Herkes yargının vereceği karara saygılı olmalı. Ancak demokraside parti kapatmanın halkın vereceği karara bağlı olduğu ve partilerin böylesine kapatılmaması gerekmektedir. Dünyanın hiç bir ülkesinde böylesine kolay parti kapatılmamaktadır. Gelinen bu noktada bir şeyler sözlemek gerçekten çok zor. Kararı verecek olan Anayasa Mahkemesi'dir. Bu yüzden ülkenin ve her bireyin yargının vereceği karara saygı duyması gerekmektedir." diye konuştu.

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) Erzurum Şube Başkanı Hikmet Ateş ise, hukuk ve demokrasinin Türkiye'nin iki önemli kazanımı olduğunu ve ikisinden asla taviz verilemeyecğini kaydetti. AK Parti'nin kapatılmasıyla ilgili hukuki süreci endişeyle seyrettiklerini dile getiren Ateş, söz konusu sürecin ekonomiyi olumsuz etkilediğini belirtti. Türkiye'de 15 milyona yakın işçi emeklisi ile dul ve yetiminin bulunduğuna vurgu yapan Ateş, siyaset ve ekonomide yaşanan her olumsuz gelişmelerden kendilerinin etkilendiğine dikkat çekerek, "Emekliler olarak huzur, istikrar ve sürdürülebilir bir ekonomik kalkınma istiyoruz. Son yıllarda az da olsa yaşanan olumlu gelişmeler bizleri sevindirmişti. Bir siyasi partinin kapatılma talebiyle borsa alt üst oldu. Bir gecede satın alım gücümüz yüzde 30 azaldı. Bu ülkede yaşanan her türlü olumsuzluğa karşıyız. Çünkü siyasi ve ekonomik olumsuzluklar ekmeğimizi küçültüyor, huzurumuzu kaçırıyor. Herkes bu ülkede halkın iradesene saygılı olmalı. Hukuk ve demokrasiyi koruyup geliştirmek varken bunların hasar görmesine neden olacak tavır ve davranışlardan herkes özenle kaçınmalıdır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious