Sivil toplum,TCK için bastırıyor

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bölge milletvekillerini arayarak, 'Düşünce suçunu' kapsayan TCK'nın 301. maddesinin kaldırılmasını talep etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Düşünce Suçuna Karşı Girişim Grubu'nun çağrısı üzerine Diyarbakır'da düzenlenen eyleme Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu baro yöneticilerinden Tahir Elçi, Meral Danış Beştaş, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş ile İnsan Hakları ve Mazlumlarla Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Diyarbakır Şube Başkanı Nesip Yıldırım katıldı.

Katılımcılar, Diyarbakır milletvekilleri ile siyasi parti başkanlarını telefonla arayarak, ifade özgürlüğü ve Türkiye'nin hukuk devleti olması önünde engel oluşturan TCK'nın 301. maddesinin kaldırılmasını istedi.

İlk olarak Dışişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ile ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu arandı. Ancak, telefona cevap veren koruması, Aksu'nun telefona uzak olduğunu, daha sonra aranmasını istedi. Mumcu'nun telefonuna da yanıt veren koruması Mumcu'nun seçim otobüsü üzerinde olduğunu belirterek, yanıt veremeyeceğini söyledi.

Sivil toplum örgütü temsilcileri tüm çabalarına rağmen sadece CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri İhsan Arslan, Mesut Değer, Aziz Akgül, Ali İhsan Merdanoğlu'na ulaşabildi. Anadol ve milletvekilleri yeni yasama döneminde bu konuda çaba harcayacaklarını kaydetti.

Öte yandan bölgenin diğer illerinde de sivil toplum kuruşları temsilcileri aynı uygulamaya başvurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious