Sivil toplum kuruluşları, yeni TMY Tasarısı'na karşı

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı'nı oluşturan sivil toplum kuruluşları, yeni Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'nın hak ve özgürlükleri kısıtlayacağını, bunun yanı sıra olağanüstü hal uygulamalarını aratmayacak durumlara yol açabileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TGTV Başkanı Necmi Sadıkoğlu, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat, Yazar Abdurrahman Dilipak, Mazlum Der Başkanı Cevat Özkaya, Hukukçular Derneği Başkanı Hüsnü Tuna, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Mustafa Koca ve Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun'un da katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında, tasarının hak ve özgürlükler konusunda birçok sıkıntıyı beraberinde getireceği vurgulandı.

Necmi Sadıkoğlu tarafından yapılan ortak açıklamada, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın 23 Nisan'da yaptığı açıklamalar ve sonrasında gelen tepkilere de yer verildi. Meclis Başkanı'na sözlerinden dolayı yapılan çirkin baskıları şiddetle kınadıklarını ifade eden Sadıkoğlu, "Bu çerçevede halkımızın düşünceleri ve davranışlarının da 'terör' kavramı içerisinde yorumlanmasına zemin hazırlayan ve olağanüstü hal uygulamalarını aratmayacak durumlara yol açabilecek TMY Tasarısı'nın yasalaşmasını da kabul etmemiz mümkün değildir" dedi.

TMY Tasarısı'nın iddia edildiği gibi terörü önleyemeyeceğini ve aksine daha da arttıracağını savunan Sadıkoğlu, " Bu ülkenin terörle mücadele kanununa değil, hukukun üstünlüğüne ihtiyacı var. Bu tasarı herşeyden önce insanların fiilleri ile birlikte niyetlerini de cezalandırmayı hedeflemektedir. Hiçbir hukuk sisteminde niyet cezalandırılamaz. Bizler sivil toplumun ve milletin temsilcileri olarak 'millet Terörle Mücadele Kanunu istemiyor, millet hukuk devleti istiyor, millet huzur ve barış istiyor' diyoruz. Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'nın milletle mücadele kanununa dönüşmesine şiddetle karşıyız" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious