Sivil toplum kuruluşları referandumu destekliyor

Sivil toplum kuruluşları referandumu destekliyor.9730
  • Giriş : 19.10.2007 / 08:17:00
  • Güncelleme : 19.10.2007 / 08:12:05

Sivil toplum kuruluşu temsilcileri, anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine onay veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pazar günü yapılacak referanduma ilginin giderek attığı görülüyor. Siyasi partilerde referanduma ilişkin beklenen ilgi henüz oluşmazken, sivil toplum örgütleri 12. cumhurbaşkanını halkın seçecek olmasını demokratik bir kazanım olarak görüyorlar. Sivil toplum kuruluşlarının bazıları referandum paketinde yapılan son dakika değişikliklerin evrensel hukuk kurallarıyla bağdaşmadığını belirtirken, ancak cumhurbaşkanının halk tarafından seçilecek olmasının referandumda “evet” denilmesini hak ettiğini dile getiriyorlar.

YENİ BİR GELENEK BAŞLIYOR

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, işçileri referanduma katılmaya ve “evet” yönünde oy kullanmaya çağırdı. Uslu, referandumla yeni bir demokratik gelenek başlatılacağını vurgulayarak, “Yedi yılda bir yaşanan, sistemi tıkayan, gerilimlere neden olan ve bir rejim krizine dönüşen cumhurbaşkanlığı seçimleri kötü bir anı olarak tarih kitaplarında yerini almalıdır” dedi.

CUMHUR 'EVET' DİYECEK


Eğitim-Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, öğretmenleri halkın doğrudan cumhurbaşkanını seçmesini sağlayacak Anayasa değişikliğine “evet” oyu vermek için pazar günü sandık başına gitmeye çağırdı.

HAYIR DEMEK HAKARETTİR


İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Hüsnü Öndül, referandum paketinde yapılan değişikliklerin demokratik teamüllere aykırı olduğunu belirtmekle birlikte, halkın cumhurbaşkanını seçme hakkına sahip olması gerektiğini söyledi.

HALKIN TALEBİ

Öğretmen-Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi, “Halkın ciddi bir özgürlük ve demokrasi talebi var. Bu talep halkın cumhurbaşkanını seçebilme hakkına kavuşmasıyla örtüşmektedir” dedi.

Dünya Ehl-i Beyt Vafkı Başkanı Fermani Altun 21 Ekim Pazar günü yapılacak referandumda 'Evet' oyu verilmesi gerektiği düşüncesinde olduklarını söyledi. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Altun, "Yıllardır her Cumhurbaşkanı seçiminde yaşanılan sıkıntıları hepimiz biliyoruz. Hatta ara rejimlere sebep olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin halk tarafından yapılması en demokratik yoldur. Kamuouyunu kendi iradesine teslim edilecek olan bu demokratik reforma 'Evet' oyu kullanmaya çağırıyorum" dedi.

Memurlar olarak sandık başındayız

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, referanduma yoğun bir katım sağlamak için çaba sarfettiklerini belirterek, “Biz Memur-Sen olarak referanduma oldukça yoğun bir katılım gerçekleştireceğiz ve cumhurbaşkanını halkın kendisinin seçmesine 'evet' diyeceğiz. Sandıktan kaçanlar, halkın kendi kaderine ilgisiz kalmasını telkin edenler, jakoben, anti demokratik bir yönetim hayal etmektedirler” diye konuştu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious