Sivil toplum mesaisi

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan’ın Köşk için sivil toplum mesaisi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TÜSİAD: Uzlaştırıcı olmalı. Türk-İş: Toplumun kucakladığı biri olmalı. Hak-İş: Rejim sorunu haline gelmesi sakıncal.

Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın görüşlerine başvuracağı sivil toplum örgütleri, Köşk için uzlaşıcı bir politika izlenmesinden yana. Erdoğan’ın bugün ilk görüşmesini yapacağı Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, "Tüm toplumu kucaklayan, toplumun da benimsediği, gerginlik ve huzursuzluklara neden olmayacak bir ismin seçilmesini istiyoruz" dedi. Memur-Sen Başkanı Ahmet Aksu da "Cumhurbaşkanı ülkenin değerleriyle barışık olmalı. Erdoğan çıkarsa kabullenilmeli" diye konuştu. TÜSİAD, Köşk seçiminin uzlaşmayla yapılması gerektiğini düşünüyor. MÜSİAD ve Hak-İş’se Köşk seçiminin Anayasa’nın öngördüğü şekilde demokratik kurallara bağlı yapılması gerektiğini vurguluyor.

Erdoğan’la bugün yapacağı görüşme öncesinde Radikal’e konuşan Türk-İş Başkanı Kılıç, şunları söyledi: "Türk-İş olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilkesel açıdan bakıyoruz. Çoğulcu parlamenter demokrasi içinde, Cumhuriyet’in temel niteliklerine, demokratik, laik, sosyal hukuk devletine temelden ve gönülden bağlı; tüm toplumu kucaklayan, toplumun da benimsediği; gerginlik ve huzursuzluklara neden olmayacak bir ismin cumhurbaşkanlığına seçilmesini istiyoruz."

Erdoğan’ın görüşeceği Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu da, cumhurbaşkanlığı seçiminde Anayasa ve TBMM İçtüzüğü’nde yazılı ilkelerin esas olması gerektiğini belirterek, "Bu ilkelere göre yapılan seçimden kim çıkarsa kabul edilmelidir. Cumhurbaşkanı kim olursa olsun ülkenin değerleri, inançları ve halkıyla barışık olmalıdır. Erdoğan da seçilirse kabul edilmelidir. Biz isimler üzerinde bir tartışmayı doğru bulmuyoruz" diye konuştu.

Erdoğan’ın ’Köşk’ için görüşmesi beklenen diğer örgütlerin görüşleriyse şöyle:

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Yalçındağ: Gelecek cumhurbaşkanının uzlaştırıcı olması gerektiğini düşünüyoruz. Meclis’in kararına saygılı olmalıyız; ama Meclis de bu yönde uzlaşıcı ve uzlaştırıcı davranmalı. Toplumun tüm kesimleri tarafından kabullenilen bir cumhurbaşkanı olmalı. Cumhurbaşkanlığı makamı, sosyal ve tarihsel kökleri itibarıyla da bugünkü işlevleri itibarıyla da bir uzlaşma ve uzlaştırma makamıdır. Bu seçimi ülkedeki gerginliği artıracak biçimde kullanmanın sağduyuya sığmayacağı açıktır. Demokrasinin gereklerinden taviz vermeden, ama toplumsal uzlaşmanın gereklerini de gözeterek bu seçimlere yaklaşmak gerekir.

Hak-İş Başkanı Salim Uslu: Cumhurbaşkanı kim olsun tartışması olabilir; ama bu Meclis’in seçemeyeceği yolundaki görüşler demokrasi adına doğru olmaz. Bunun rejim sorunu haline getirilmesinden rahatsızız. Belden aşağıya vurulmasını, ülkemiz için yararlı görmüyoruz. Yürüyen bir demokratik yapımız var. Ülkeyi cumhurbaşkanı seçimine saplamak, bunu rejim sorunu haline getirmek haksızlık olur.

MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat: Anayasamızın açık hükümlerini ve demokratik teamülleri yok sayan, beyanları, hareketleri çok yanlış ve zararlı buluyoruz. 11’inci cumhurbaşkanımızın seçimi de Anayasamızın öngördüğü hükümler doğrultusunda yapılacaktır. Bu seçim, asla bir kavga-bölünme-istikrarsızlık kaynağı haline getirilmemelidir. Hiçbir makam, kimsenin tekelinde değildir.

Başbakan görüş alacak

Başbakan Tayyip Erdoğan, Halep Olimpiyat Stadı’nın açılışı nedeniyle Fenerbahçe ve Suriye’nin Al İttihad takımı arasında yapılan maçtan sonra Suriye Devlet Bakanı Beşar Esad’la soyunma odasına giderek sporcuları tebrik etti. Erdoğan, Suriye yolunda gazetecilere, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden görüş alacağını söyledi. Erdoğan, sivil toplumla temaslarına bugün başlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious