Sivil yargıda ilk Guantanamo tutsağı

Sivil yargıda ilk Guantanamo tutsağı.19467
  • Giriş : 09.06.2009 / 20:08:00

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir sivil mahkemede yargılanacak ilk Guantanamo tutsağı New York'a götürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ghailani, Kenya ve Tanzanya'daki saldırılarla ilgili olarak yargılacak

Ahmet Ghailani, 1998 yılında Kenya ve Tanzanya'daki Amerikan büyükelçiliklerini hedef alan saldırılarla ilgili olarak yargılanacak.

Tanzanya vatandaşı olan Ghailani 2004 yılında Pakistan'da yakalanmış, ''önemli tutuklular'' arasında sayılarak 2006 yılında Guantanamo'ya götürülmüştü.

Dava, Obama yönetiminin Guantanamo'yu kapatma ve buradaki tutsakların bazılarını sivil mahkemelerde yargılama planlarını yaşama geçirebilmesi konusunda da önemli bir örnek dosya olarak görülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri, bazı tutsakları başka ülkelere göndermeyi planlıyor, ancak bu konuda yürütülen müzakereler de zor bir aşamada.

Sıkıntıların özellikle Washington yönetiminin tutsakların bazılarını ABD topraklarına getirip getiremeyeceğinde düğümlendiği bildiriliyor.

Kongre özellikle tutsakların Amerikan topraklarına getirilmesine karşı yoğun muhalefet nedeniyle Obama yönetiminin Guantanamo'yu kapatmak için istediği ek ödeneğe izin vermemişti.

Adalet Bakanlığı Ghailani'ye yönelik 286 suçlama arasında Usame bin Laden ve diğer El Kaide üyeleriyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne ve Amerikalılara karşı eylem düzenleme iddialarının bulunduğunu açıkladı.

Ghaliani ayrıca 7 Ağustos 1998'de düzenlenen saldırılarda hayatını kaybeden herkes için ayrı ayrı cinayet suçlamalarından da yargılanacak.

2007 Mart ayında kapalı bir oturumda alınan ifadesine ilişkin tutanaklara göre Ghailani, Tanzanya'nın başkenti Dar es Salam'daki ABD Büyükelçiliği'ne yönelik saldırıda kullanılan patlayıcıları kendisinin sağladığını kabul ediyor.

Ancak aynı ifadesinde Ghailani saldırılardan önceden haberdar olmadığını ve Amerikan hükümeti ve kurbanların ailelerinden özür dilediğini söylüyor.

Soruşturma makamları Ghailani'nin eylemden önce Afrika'dan ayrıldığı düşüncesinde.

Tanzanya'da Zanzibar adasında 1970 ya da 1974 yılında doğduğu düşünülen Ghailani'nin Svahili ve İngilizceyi iyi derecede konuştuğu bildiriliyor.

El Kaide'de Usame bin Ladin'in korumalığına kadar yükseldiği öne sürülen Ghailani El Kaide üyesi olduğu iddialarını reddediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*