Sivilcelerinizden şikayetçi misiniz?

Sivilcelerinizden şikayetçi misiniz?.7873
  • Giriş : 05.06.2007 / 01:25:00
  • Güncelleme : 05.06.2007 / 01:35:26

Kadın ya da erkek hepimiz hayatımızın bir bölümünde sivilcelerden etkileniriz, ancak bilinçli bir bakım ile bu davetsiz misafirlerden kurtulmak mümkün.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cildimizde ergenlik dönemi ile başlayan ve kozmetik açıdan rahatsızlık verici problemlerden biri olan akne, aslında cildin kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Daha çok 12-18 yaş arasındaki gençleri etkilemek ile birlikte kadınları yüzde 50-60'ında, erkeklerin ise yüzde 70'inde hayatlarının herhangi bir döneminde akne problemi yaşanabilir. Europlast Estetik ve Güzellik Merkezinde görevli Dr. Handan Ertürk, önemli bir kozmetik problem olan sivilce (akne) hakkında bilgiler verdi.

GENETİK YATKINLIK
Sivilce tedavisinin uzun ve sabır gerektiren bir süreç olduğuna işaret eden Ertürk, çoğu zaman gençlerde bu durumun piskolojik açıdan da sorun olduğuna dikkati çekti. Ertürek '' 'Akne sorunu yaşıyan ergen psikolojik problemler yaşamaya başlar, bu stres de akneyi alevlendirecek, böylecede kısır bir döngü başlamış olacaktır.

EN ÇOK NEREDE ÇIKAR?
Bu döngünün kırılması akne tedavisinin başarısı ile doğrudan ilgilidir. Psikolojik destek de anlamlı olabilir'' açıklamasını yaptı.
Lezyonlar çoğunlukla alın, yanak ve burun üzerinde görülmekle birlikte bazen boyun, göğüs ve sırt bölgesinde rastlanabilir. Anne veya babasında böyle bir problem yaşamış ergenin bu sorunu yaşama şansı daha yüksektir. Kısacası genetiksel yatkınlık söz konusudur.
Güneş ışınları, akneyi olumlu veye olumsuz etkiliyebilir. İltihabi tipteki akneyi ultroviyole kısa vadede iyileştirebileceği gibi uzun vadede ise cilt hasarına neden olacağından tam tersine alevlendirebilir . Bu nedenle genellikle güneş ışığının fazlasından korunulması önerilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious