Siviller kazara öldürülmüş

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

NATO askerleri, Afganistan'ın güneyinde bu hafta Taliban güçleriyle girdikleri çatışmalar sırasında 12 sivili öldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

NATO, bu hafta başlarında kendi öncülüğünde düzenlenen bir hava saldırısında Afgan sivillerin öldürüldüğü yönündeki haberleri doğruladı. NATO sözcüsü Mark Laity yaptığı açıklamada ülkenin güneyindeki Kandahar'da Taliban güçlerini hedef alan üç saldırı düzenlendiğini ve 48 Taliban'ın öldürüldüğünü söyledi. Salı günü ve gecesi düzenlenen operasyonla ilgili soruşturmanın sürdüğünü kaydeden sözcü, saldırılardan birinde sivillerin kazayla öldürülmüş olmalarının muhtemel olduğunu ifade etti.

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

NATO'ya bağlı ISAF sözcülerinden yüzbaşı Andre Sallum da, Taliban mevzilerine yönelik bombardımanlarda sivillerin öldüğünü kabul etti ve “12 kişinin öldüğünü doğrulayabiliriz ve başlatılan soruşturmalarda Afganistan Savunma Bakanlığı ile birlikte çalışıyoruz” dedi. Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai de, Kandehar'ın etkili kişilerinden oluşan bir komisyonu soruşturmayla görevlendirdi.

OTOBÜSE SALDIRI: 14 ÖLÜ

Bu arada, Afganistan'ın güneyindeki Uruzgan eyaletinde dün bir minibüse, bir bombanın isabet etmesi üzerine 14 yolcu öldü, 3 kişi de yaralandı. Eyalet sözcüsü, saldırıya uğrayan minibüsün Tirin Kot şehrine gitmekte olduğunu belirterek “Çoğu yaşlı ve çocuk 14 sivil öldü. 3 kişi de yaralandı” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious