Siyah pirinç, beyazından 3 kat pahalı

Siyah pirinç, beyazından 3 kat pahalı.14781
  • Giriş : 03.07.2009 / 09:14:00

Türkiye'ye ilk kez getirecek siyah pirinç, beyazın üç katı fiyatla piyasaya sunulacak. Anavatanı Kanada olan siyah pirincin 4 farklı çeşidi bulunuyor, aroması farklı ve mineral değeri yüksek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ramazan öncesi pirinç ve bakliyat gündemi yeniden ısınıyor. Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, Ramazan sonrasında piyasaya vermek üzere Türkiye'ye ilk defa siyah pirinç getireceklerini söyledi. Ürünün farklı bir aromaya sahip olduğunu ifade eden Mehmet Erdoğan, ismini açıklamadığı bir ülkede lisansla ürettirdikleri siyah pirinci beyazın üç katı fiyatla piyasaya vereceklerini açıkladı. Erdoğan, siyah pirincin şu anda sadece ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde bulunduğunu kaydetti.

FİYAT DEĞİŞMEYECEK

Türkiye'de yılda 500 bin ton pirinç tüketildiğini ve bunun 350 bin tonunun yerli üretim olduğunu hatırlatan Mehmet Erdoğan, Ramazan nedeniyle beyaz pirinçte bu yıl olağanüstü bir fiyat artışı beklemediklerini dile getirerek şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıllardaki Ramazan hareketi henüz görülmüyor. Piyasa geçen seneki gibi çok canlı olmayacaktır. Türkiye'deki fiyatlar hâlâ dünyanın gerisinde. 2008 Mayıs ayında Osmancık yerli orta tane pi-rincin fiyatı 2.5 TL idi, hâlâ öyle. Bunda tüketicinin başka ürünlere yönelmesinin de etkisi var.” Sezon Pirinç'in 2008'de 70 milyon dolar ciro yaptığını kaydeden Erdoğan, “Geçen yılın 6'ncı ayı ile kıyaslarsak sadece bu altı ayda krize rağmen yüzde 5 civarında ciroyu arttırdık” dedi.

PİRİNÇ İHRACATI YASAKLI!

Dünya genelinde ve uzun vadede başta pirinç olmak üzere bakliyat fi-yatlarında artış beklendiğini vurgulayan Mehmet Erdoğan, bunun gerekçesini de şöyle açıkladı: “Küresel ısınma, tarım alanlarının daralması ve nüfus artışı gibi nedenlerle pirinç stratejik bir ürün haline geliyor ve gelmeye devam edecek. Bu nedenle Hindistan pirinç ihracatını yasakladı. Mısır gibi bazı ülkeler de kısıtlamalar getirdi. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda pi-rinci kaç liraya yiyeceğimiz değil, bulup bulamayacağımızı konuşacağız.”

Körfez'den teklif yağıyor

Farklı bir aromaya sahip olduğu belirtilen ve beyaza göre mineral değeri daha yüksek olan siyah pirincin bir yulaf türü olduğu belirtiliyor. Aslen Kanada'da yetişen siyah pirincin 4 farklı türü var. Ortadoğu'lu yatırım şirketlerinden ciddi yatırım teklifleri aldıklarını kaydeden Erdoğan, “Dünyadaki sermaye hareketlenmeleri son derece kısıtlandığı halde bize teklif getiriyorlar. Çünkü Türkiye gıda alanında önemli bir coğrafya. Körfez ülkeleri de kendileri için birinci derecede stratejik olan bu alana girmek istiyorlar. Bu nedenle de her gün kapımızı çalıyorlar” dedi.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*