Siyaset adamı din konuşmaz!

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Siyaset adamı din konuştu mu, dur diyeceksin." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Baykal, Isparta’nın Eğirdir ilçesine bağlı Sarıidris kasabasında bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye’nin dört bir yanından Yörük ve Türkmenlerin buluştuğu Çatmalı Yaylası Şenliği’e katıldı. Özel helikopterle şenlik alanına gelen Baykal, halk tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Baykal’ın helikopterden indikten sonra şenlik alanına kadar olan kısımda basın mensupları ile vatandaşlar arasında ara ara gerginlikler yaşandı. Baykal ile tokalaşmak isteyen vatandaşlar görevini yapan gazetecileri zor durumda bıraktı. Şenlik alanına geldikten sonra çadırda kısa bir süre dinlenen Baykal, daha sonra şenliğe katılanlara hitaben konuşma yaptı.

Yörük ve Türkmen kültüründen bahseden Baykal, daha sonra ülkede din tartışması ile insanları birbirine düşürmeye çalışanların olabileceğini söyledi. Hükümete de sık sık göndermelerde bulunan Baykal, milleti dindar olanlar ve olmayanlar diye ayırmak isteyenlerin olabileceğini buna da fırsat verilmemesi gerektiği üzerinde durdu.

Ülkenin bin yıldır Müslüman olduğunu ve binlerce yıl da Müslüman olarak kalacağını aktaran Baykal, "70 bin cami beş vakit ezanı okuyarak Anadolu toprağının inancını her gün bayrak gibi dalgalandırıyor. Dalgalandırmaya da devam edecek. Şimdi böyle bir ülkede yaşayanların din sıkıntısı olabilir mi?" dedi.

Dünyada İslamiyet’in en güzel yaşandığı ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Baykal, din konusunda sorun varmış gibi gerginlik oluşturmaya çalışanlara fırsat verilmemesini istedi. Baykal, "Bu memleketi bu duruma sokan hareketlerin çoğu böyle arayışlardan kaynaklanmıştır. Gereksiz bir din tartışması başlatarak ülkenin başını derde sokmuşlardır. Sakın bunlara fırsat vermeyelim." diye konuştu.

Siyasetin dinle ilgisinin olmadığını kaydeden Baykal, bu konuda da sert açıklamalarda bulundu. Siyasetçinin din konuşmaya başlamasını doğru bulmayan Baykal, "Siyaset adamı din konuşmaya başladı mı, dur, orda diyeceksin. Sana ne diyeceksin? Din, benim Allah’la aramdaki iş. Sana ne oluyor. Sen kendi hesabını ver." şeklinde konuştu.

Bu konuda herkesin dikkatli olması ve hiç kimsenin birbirine düşmemesi için çağrıda bulunan Baykal, kimsenin dindar ve ya dindar olmayan diye ayrılamayacağını ifade etti. Böyle bir ayrıma düşülmemesi gerektiği üzerinde duran Baykal, hiç kimsenin elinde ölçü aleti olmadığını ve böyle bir yetkiye sahip olmadığını niteledi.

İnsanların dindar ve dindar olmayan diye ayrılmasının çok tehlikeli bir şey olduğunu ifade eden Baykal, "Senin elinde ölçü aleti mi var da tansiyon ölçer gibi bunu ölçeceksin. Sen kim oluyorsun. Ben dindar olanları kadroya alırım. Dindar olanlara iş veririm. Krediyi dindar olanlara veririm. Devletin yönetimine dindar olanları getiririm. Sen ne hakla bunu yapıyorsun. Böyle bir şey olabilir mi?" şeklinde konuştu.

Bunu yapmak isteyenleri halkın gözünden tanıyacağının altını çizen Baykal, vatandaşlara ellerinin tersiyle itmesini istedi. Bunun başarılması halinde ülkenin daha parlak yarınlara gideceğini kaydeden Baykal, Türkiye’nin dünyanın en güçlü, saygın ve önemli devleti olacağına işaret etti. Bunun hep birlikte başarılacağını söyleyen Baykal, Yörük ve Türkmen kültürünü ayakta tutarak bu günlere gelindiğine değindi.

Yaşanan sıkıntılardan dolayı vatandaşlara "Korkmayın" çağrısı yapan Baykal, "Dertlerinizi sıkıntılarınızı biliyorum. Siz yeter ki bütünlüğünüzü bozmayın. Türkiye demokrasi ülkesi." dedi.

Hükümetlerin gelip geçici olduğuna dikkat çeken Baykal, dünyanın kimseye kalmadığı gibi iktidar partisine de kalmayacağını vurguladı. Hükümetin gidici olduğunun anlaşıldığını savunan Baykal, ilk seçimde milletin his ve düşüncelerine uygun yeni bir atılımı gerçekleştireceklerini ileri sürdü.

Baykal’ın konuşması halk tarafından sürekli olarak "Başbakan Baykal" sloganlarıyla kesildi. Konuşmasının ardından Yörük çadırlarını birer birer gezip halkla sohbet eden Baykal, daha sonra alana geldiği helikopterle Ankara’ya hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious