Siyaset Akademisi'ne son ders Çiçek'ten

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

AK Parti Ankara İl Başkanlığı ''Siyaset Akademisi''nin, ''Siyaset ve Demokrasi'' başlıklı 6. dönem eğitim programı, Adalet Bakanı Çiçek'in verdiği son ders bitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ''bilgi olmadığı takdirde siyasetin imkan olmaktan çıkacağını ve ülkenin en önemli sorunu olacağını'' belirterek, ''Bilginin, standardın ve kalitenin olmadığı yerde, siyaset sadece kör dövüşü olur'' dedi.

AK Parti Ankara İl Başkanlığı ''Siyaset Akademisi''nin, ''Siyaset ve Demokrasi'' başlıklı 6. dönem eğitim programı, Adalet Bakanı Çiçek'in verdiği son ders ve sonrasındaki sertifika töreniyle sona erdi. Çiçek, burada yaptığı konuşmada, siyasetin, bilgi ile yapılan bir faaliyet olduğunu ve doğru, güncel bilgilere dayanması gerektiğini söyledi.

''Bilgi olmadığı takdirde siyasetin imkan olmaktan çıkacağını ve ülkenin en önemli sorunu haline geleceğini'' ifade eden Çiçek, ''Siyaset, bilgi olmadığı takdirde sadece lafazanlık olur'' diye konuştu.

Siyasette günü kurtarmaya dayanan bir anlayışın Türkiye'ye getireceği hiçbir şey olmadığının altını çizen Çiçek, siyasetçilerin, kültür, tarih ve sosyolojiyi iyi bilmesi gerektiğini, ancak bu şekilde siyasete kalite geleceğini kaydetti. Siyasi partilerin, ''halka açık okullar ve üniversiteler'' olduğunu belirten Çiçek, siyaset alanındaki eğitim faaliyetlerinin, hem demokrasinin kalitesini artıracağını, hem de siyasette bilgili insanların yer almasını sağlayacağını söyledi.

Çiçek, Türkiye'de, siyasi partilerde, eğitim faaliyetleri ile araştırma-geliştirme çalışmaları konusunun bir gelenek haline gelmediğini ifade ederek, partisinin bu alanda çalışmalarının olduğunu belirtti. Siyasi partilerin, bir fon oluşturarak, bütçelerinin yüzde 10'unu, araştırma-geliştirme faaliyetleri ile eğitim çalışmalarına ayırması gerektiğini kaydeden Çiçek, ''Bu konunun, Siyasi Partiler Kanunu'nda yapılacak bir değişiklikte gündeme getirilmesi gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

Siyasetin, ''doğruyu söylemekten ziyade, doğruyu yapmak'' olduğunu ifade eden Çiçek, ''Türk siyasetinin en önemli sorunu, projeye dayalı bir şekilde yapılmamasıdır. Bilginin, standardın ve kalitenin olmadığı yerde siyaset sadece kör dövüşü olur'' diye konuştu. Adalet Bakanı Çiçek, konuşmasının ardından, siyaset akademisindeki derslere katılanlara sertifikalarını verdi.

Tören sonrasında basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Çiçek, ''terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın zehirlendiği şeklindeki'' iddiaları ''maksatlı'' bulduğunu belirterek, Öcalan'dan alınan örneklerin incelenmesinin ardından, buna ilişkin açıklamaların Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılacağını söyledi.

Çiçek, Yeniden yargılanan kapatılan DEP'in eski milletvekillerinin, 7 yıl 6'şar ay hapis ile cezalandırılmasıyla ilgili soruya ise ''Onu bilmiyorum ben'' diyerek karşılık verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious