Siyaset cadı kazanı gibi

  • Giriş : 04.06.2007 / 15:14:00

Seçimlere az bir zaman kala merkez sağ partilerde sular bir türlü durulmuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gün geçmiyorki bir istifa haberi gelmesin.İstifalar bugünde durmadı.

YILMAZ'a yakın isimler Anavatan'dan istifa ediyor


Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz,'ın Anavatan Partisi üyeliğinden istifa ettiği öğrenilirken, ANAVATAN'lı Mehmet Keçeciler'in de CHP'den seçime gireceği belirtildi.

Eski bakanlardan ve Anavatan Partisi kurucularından Cavit Kavak'da partisinden istifa ettiğini açıkladı.Kavak, istifasına ilişkin dilekçeyi parti genel merkezine ilettiğini kaydetti.Kavak, bu dönem milletvekili adaylığının söz konusu olmadığını bildirdi.

ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu' nun, eski Başbakan Mesut Yılmaz' a karşı tutumu ve yaptığı açıklamaya tepki gösteren Anavatan Partisi Rize İl Teşkilatı, toplu olarak partiden istifa etti. İl yönetimi, 11 ilçe ve 9 belde yönetiminin yanısıra Merkez Gündoğdu Belde Belediye Başkanı Kerim Kasap ve Çayeli Madenli Belde Belediye Başkanı Ahmet Yazıcı da partiden istifalarını açıkladı.

Anavatan Partisi Balıkesir Milletvekili Hüsnü Sıvalıoğlu, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Balıkesir Milletvekili Hüsnü Sıvalıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada "Sayın Genel Başkanın son olaylardaki tutumu dolayısıyla, Anavatan Partisi üyeliğimden istifa ediyorum." dedi.

Anavatan Partisi (ANAVATAN) Malatya İl Başkanı Soner Gökçe görevinden istifa etti. Gökçe, Arapgir, Pütürge, Doğanyol ve Yeşilyurt ilçe teşkilatlarının da kendisi ile birlikte istifa ettiğini açıkladı.

DP'de Ağar'a tepki istifaları

Genel İdare Kurulu toplantısında Bahattin Şeker, Celal Adan'a "Herşey senin yüzünden bozuldu" diyerek bağırdı ve partideki görevlerinden istifa etti. Anavatan'dan sonra DP de kaynamaya başladı. İstifaların arkasının gelmesinden korkan parti yönetimi önlem almaya çalışıyor.

Parti kaynaklarından alınan bilgiye göre, Şeker ile Adan arasındaki tartışma Samsun'daki milletvekilleri aday listesi yüzünden çıktı.

Bu tartışmanın ardından partideki idari görevlerinden istifa eden Şeker, partiden ayrılması kararı alırsa partide bir çözülme başlayabilir. Şeker, parti teşkilatında sözü geçen biri.
Şeker'in istifa etmesi halinde arkasından gelecek ilk ismin Rıza Akarca olacağı konuşuluyor. Şeker ve grubunun partiden ayrılmasının ardından Kayalar ve Gaydalı ekibi gibi CHP'nin kapısını çalması bekleniyor.

Tartışmanın ardından DP GİK toplantısına ara verildi. Öğleden sonra devam etmesi beklenen toplantı öncesi parti kurmayları ortamı yatıştırmak için görüşmeler yapıyor.

Anavatan ile Demokrat Parti arasında birleşmenin sağlanamaması Anavatan’ı olduğu kadar DP’yi de zora soktu. Birleşme hayalinin suya düşmesi DP’de istifaları gündeme getirdi. Mahir Kaynak’ın kızı Deniz Ülke Arıboğan’ın DP adaylığından çekilmesinin ardından, Mehmet Ali Bayar ve Bahattin Şeker de adaylıklarını geri çektiler.

Bu isimlerin yanı sıra DYP eski genel başkan yardımcısı ve eski Antalya Belediye Başkanı Hasan Subaşı da DP adaylığından çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious