Siyaset okullara sokuluyor

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, eğitim kurumlarında AKP teşkilatlarının toplantı düzenlemesinde sakınca görmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu'nun, İstanbul Sabancı Anadolu Lisesi konferans salonunda AKP Gençlik Kolları'nın düzenlediği toplantıya ilişkin soru önergesini Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yanıtladı.

Eğitim kurumunda AKP Gençlik Kolları'nın siyasi bir çalışma yaptığını kabul eden Bakan Çelik, "Okul salonunun 08.01.2007 tarihinde AK Parti Gençlik Kolları'nın kullanımına verildiği, kiraya verme işleminin Milli Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliği'nin 17. maddesine uygun olduğu ve kaymakamlık olurunun bulunduğu anlaşılmıştır" dedi.

Konferans salonunun daha önce de değişik etkinlikler için başka kurumlara kiraya verildiğini söyleyen Çelik, "Okul Müdürü'nün salonun tahsisi ile ilgili karara katıldığı için kararı izin dönüşünde imzaladığı, salonun 200 YTL bedelle kiralandığı ve kira bedelinin okul hesabına, kiralayan AK Parti Beşiktaş İlçe Başkanlığı muhasibi tarafından yatırıldığı anlaşılmaktadır" diye konuştu.

Baloğlu'nun önergesindeki, "Okul Aile Birliği'nin 'siyasi amaçla okulu kullanmayınız' tepkisi ile istifa etmiş olmasını; bir haklı uyarı olarak kabul edip, eğitim kurumlarında AKP'nin siyasal toplantılar yapması uygulamasına son vereceğinizi kamuoyuna açıklayacak mısınız?" sorusuna Bakan Çelik, "Okul-Aile Birliği Yönetim Kurulu üyelerinden ikisinin sağlık nedenleri ile istifa ettikleri ve soruşturmayı gerektiren bir hususun bulunmadığı anlaşılmaktadır" yanıtını verdi.

AMAÇ, KENDİ SİYASETLERİNİ OKULA SOKMAK

Feridun Baloğlu, Bakan Hüseyin Çelik'in yanıtını şöyle değerlendirdi:

"Siyasi kadrolaşmanın yanında eğitim kurumları AKP'nin siyasi çalışmalarına alet edilmektedir ve Sayın Bakan'ın yanıtı da bunun açık kanıtıdır. Parti çalışmalarında eğitim kurumlarının kullanılması gelenek haline getirilmiştir ve bu bilinçli bir tercihtir. Sayın bakan da, bunda hiçbir sakınca görmemektedir. Sayın Bakan'a 'okullarda AKP'nin toplantılarına son verecek misiniz?' diye soruyorum. Ama Sayın Bakan, soruşturmaya bile gerek olmadığını açıklayarak, parti toplantılarına onay verdiğini kabul ediyor. İstanbul'da AKP'nin başka alanlar bulamaması mümkün değildir, amaç, kendi siyasetlerini okula sokmaktır. Sayın Bakanı uyarıyorum; okullar ve çocuklarımız siyasete alet edilmemelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious