Siyaset yapana saygı duyarız

  • Giriş : 23.06.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın siyasete dönme sinyalini değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DYP'nin 23. kuruluş yıldönümü dolayısıyla genel merkezde basın toplantısı düzenleyen Ağar, DYP iktidara gelmediği sürece kuruluş yıldönümlerinde kutlama yapmayacaklarını bir kez daha hatırlattı.

Türkiye'nin seçime doğru hızla yol aldığını dile getiren Ağar, 'yeni siyasi oluşum' hareketlerini eleştirdi. Bir takım tepeden inme bakışların egemen olduğu, suni yapılanmalarla kimsenin bir yere gidemeyeceğini dile getiren Ağar, ''Siyaset cepheleşme, zıtlaşma üzerinden yapılamaz. Türkiye laik, anti-laik karşıtı gibi cepheleşmelerle yönetilemez. Böyle bir siyasetin varlığı söz konusu bile olamaz'' diye konuştu.

Ağar, erken seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimini bu meclise yaptırmamak için sağda ve solda cepheleşme senaryoları kurulduğunu belirten ve bugün Isparta'da yapılacak toplantıya eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da katılacağı toplantıya davet edilip edilmediğini soran basın mensubuna şu cevabı verdi:

"Diploma töreni için davetiye bana daha önce gelmişti ama partimizin kuruluş yıldönümü olduğu için biz bugün Ankara'dayız. DYP, bir cepheleşmenin içinde olamaz. Siyasette cepheleşme olmaz. Siyaset, fikirlerin milletle paylaşıldığı bir alandır. Bizim görüşlerimiz belli. Görüşlerimiz, içerisinde cepheleşme, zıtlaşma, milletin değerleriyle kavga diye bir şey yok. DYP'nin kompleksleri yok. DYP'nin laikliğinden ve laik bakış açısından hiç kimse şüphe edemez. DYP, hiçbir komplekse kapılmadan 'Elhamdülillah Müslüman'ım' diyen bir partidir. 60 yıllık çizgimiz böyledir. Dolayısıyla, milletin değerleri üzerinde siyaset yapmak bizim işimiz değildir. Osmanlı İmparatorluğu'nun ardından o günkü şartlar altında yakıp yıkılmış bir Anadolu'yu Cumhuriyet, hastaneler, okullar, fabrikalar, işyerleri ile donatmış, partiler, özgürlük demokrasi getirmiştir. Bu kazanımları halk anlayamayacak 3 tane siyasal elit cumhuriyeti koruyacak öyle mi? Cumhuriyet kimsenin tekeli altında değildir. Cumhuriyet, milletin sahip olduğu rejimin adıdır''

''DEMİREL, BÜYÜK TÜRKİYE DAVASI'NIN MANEVİ LİDERİDİR''

Toplantıya Demirel'in katılmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Ağar, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü'nün diploma töreni için tüm siyasi partilerin genel başkanlarına davetiye gönderdiğini hatırlatarak, Demirel'in bu tür cepheleşmelerin içinde olmasının mümkün olamayacağını ifade etti.. Ağar, ''Diğer parti başkanları bu daveti kabul edip giderlerse buna da benim söyleyecek bir şeyim yok. Herkes istediği vilayete gidecek ve özgürce seyahat edecek tabii ki'' diye konuştu. Toplantıyı, siyasi elit çalışması olarak görüp görmediğinin sorulması üzerine ise Ağar, ''Bu toplantı lafı nereden çıkıyor anlamadım. Biraz önce Sayın Demirel'i bizim anlayışımız içinde tarif ettim. Kendisi, Büyük Türkiye Davası'nın manevi lideridir. Dolayısıyla kendisinin, demokrat misyonu, demokrat misyon yapan fikri temel felsefenin dışında davranışta bulunması bizim açımızdan söz konusu bile olamaz. Bu üniversitenin kuruluşunda büyük katkılarda bulunmuştur. Dolayısıyla, üniversitenin diploma törenine gitmemesi düşünülemez. Sağlık mazereti olmadığı sürece gitmesi gerekir'' dedi.

Eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın siyasete dönebileceği açıklamalarının sorulması üzerine Ağar, ''Siyasete dönebilir, ne diyebiliriz. Biz, siyaset yapmak isteyen herkese saygı duyarız. Siyaset, Türkiye'nin en itibarlı işidir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious