Siyasetçiler, elinizi camilerden çekin!

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, siyasetçilere seslenerek "Ellerinizi eğitimden, camilerden ve kışlalardan çekmelisiniz' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başkent Üniversitesi'nde düzenlenen "Laiklik-İrtica Tartışmaları ve Cumhuriyet'in Geleceği" konulu panelde konuşan Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Türkiye'nin laik bir devlet olduğunun altını çizerek siyasetin, dinden, eğitimden ve kışladan ayrılmasının gerektiğini söyledi.

Laikliğin, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması anlamına geldiğini hatırlatan Demirel, Türkiye'nin bunu yerine getirdiğini belirtti. Demirel dinin bir siyaset aracı olarak kullanılmamasının gerektiğini belirterek "Allah ile kul arasına kimse giremez, herkes dilediği şekilde özgürce yaşama hakkına sahiptir. Kimse kimseye zorla birtakım şeyler yaptıramaz" dedi.

Türkiye'de şeriata değil, pozitif bilime dayalı bir hukukun olduğunu söyleyen Demirel, Türkiye'de en önemli şeylerden birininde kadın ve erkek eşitliği olduğunu vurgulayarak "Bundan böyle hiç kimse Türk kadını dört duvar arasına koyamaz" diye konuştu.

Süleyman Demirel, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet yaşayacağını belirterek, hiçkimsenin kimseyi yobazlık ve dinsizlikle suçlayamayacağını ve etnik köken olarak bölünmeye gidilmemesi gereğini vurgulayarak "Türkiye Cumhuriyeti üniter bir devlet yapısına sahiptir. Bu topraklarda yaşayan ve vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk'tür" diyerek konuşmasını bitirdi.

Panel sonrası salon çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Süleyman Demirel, gazetelerde çıkan Nazmiye Demirel'in geçmişte geç geldiği gerekçesiyle eşini eve almadığına ilişkin iddiaların gerçekliğiyle ilgili soruya "Bu tür haberler geçmişte yaşanmış şeylerin günümüze taşınmasıdır, doğrudur" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious