Siyasetçiler İnönü'yü anlattı

Siyasetçiler İnönü'yü anlattı .9212
  • Giriş : 04.11.2007 / 15:56:00

Baykal, Sarıgül, Koç ve Yılmaz hayatını kaybeden Erdal İnönü'yü andılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Deniz Baykal, Mustafa Sarıgül, Haluk Koç ve Mesut Yılmaz hayatını kaybeden Erdal İnönü'yü andılar.

Kanser tedavisi gördüğü ABD'de hayatını kaybeden eski Başbakan Erdal İnönü için dün Ankara'da devlet töreni düzenlenmişti. İnönü'nün bu gün İstanbul Teşvikiye Camii'nde kılınacak cenaze namazı için, bilim siyaset ve sanat dünyasının önde gelen isimleri bir araya geldi. Cenazeye katılan siyaset dünyasının önde isimleri İnönü'yü siyaset ve bilim dünyasına örnek olacak, hayatı boyunca demokrasi için mücadele etmiş bir insan olarak anlattı.

Yakınları ve siyaset yaptığı dönemdeki mesai arkadaşları, eski Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'yü anlattı. İnönü'nün uzlaşmacı ve diyalogdan yana tavrını öne çıkaran yakınları ve siyaset dünyasının önde isimleri, İnönü'nün en büyük hayalinin Türkiye'de gerçek anlamda demokrasinin yerleşmesi olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Erdal İnönü bir Cumhuriyet aydını olduğunu söyledi. Baykal şunları söyledi: "Cumhuriyet projemizin ortaya koyduğu, her yönüyle iyi yetişmiş, tam bir Aydın insandır. Kültür ve sanat yönü, bilimsel yönü bütün bunların ötesinde felsefi yönü bir Aydın sorumluluğunu içinde taşıyor olması bütün bunlar, cumhuriyet döneminin eğitim politikasının ortaya koyduğu örnek ideal Aydın tipini Erdal İnönü'nün temsil etmesi noktasına bizi getirmektedir. Felesefi, bilimsel ilgisi, bütün bunların ötesinde kültür ve sanat konusunda sergilediği yüksek ilgi bunlarla birleşmiş olarak ortaya çıkan Aydın sorumluluğu yaklaşımı çok başarılı bir örnek ortaya koymuştur."

Eski Başbakan Mesut Yılmaz, çok uzun bir süre olmasa da sayın Erdal İnönü ile aynı zamanda siyaset platformunda bulunduklarına işaret etti. Yılmaz, "Benim Başbakan olduğum dönemde kendisi muhaleftteydi, daha sonra onların hükümet olduğu dönemde biz muhalefetteydik. Ama ilişkimiz her zaman için son derece medeni oldu. Zaten sayın İnönü herkesin bildiği gibi son derece uzlaşmacı, hoşgörülü bir insandı. Mizah duygusu olan bir insandı. Kendisi ile birlikte Amerika seyahatinde Bilderberg toplantısına katıldık. Orada daha iyi tanıma fırsatı buldum. Kendisi ile ilgili söylenen tüm olumlu fikirlere katılıyorum." şeklinde konuştu.

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç, "Konuşmanın çok zor olduğu bir ortamdayız. Gerçekler üzerinden siyaset yapan, bilimi siyasette de denklem gibi ortaya koyup, kavgadan uzak çekişmeden uzak, oldukça olumlu bir şekilde kurgulayan bir bir insandı. Her şeyden önce 12 Eylül'ün o karanlık döneminin siyasetten koparttığı insanları bir araya getirme becerisini gösterdi. Kimliksizleştirilen, soldan uzaklaştırılan topluma o açıdan siyasi kimlik kazandırma gayretleri oldu. Başarılı da oldu. Örnek olan davranışlarını tekrar hatırlamak gerekiyor. Yakınlarına hepimize Türk milletine rahmet diliyorum." ifadelerini kullandı.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise şunları söyledi: "Geçen hafta beraberdik kendisiyle, Allahtan rahmet diliyorum. Burada önemli bir devlet adamı, siyaset ve bilim adamını kaybettik. Allah'tan kendisine rahmet diliyorum. Hiçbir zaman gücünü bulunduğu koltuktan almadı. Gücünü her zaman kendisinden aldı. Göreve geldikten sonra da 'Ben başarılı değilim, bu görevden ayrılmalıyım' diyerek demokrasi dersi vererek ayrıldı. Türkiye'de ilk defa bir lider seçimlerden sonra görevini bırakıyor. Bu da çok önemli."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious