Siyasetçilerden darbe sözüne tepki

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Amerikan Newsweek dergisinde yayımlanan ve 2007'de yüzde 50 ihtimalle darbe olacağı yönündeki iddiayı içeren makale Türkiye'de ciddiye alınmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, darbe riski görmediklerini belirtirken, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan, "Her derdin dermanı millettir." dedi. Anavatan Grup Başkan Vekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu ise artık kimsenin askerî darbeden bahsetmemesi gerektiğini söyledi.

AB üyelik müzakerelerini sürdüren Türkiye, yabancı basında askerî darbelerle anılmasından rahatsız. Newsweek'in son sayısında yayınlanan Zeyno Baran imzalı makale de sert tepkiyle karşılandı. Anamuhalefet partisi temsilcisi Kemal Anadol, Türkiye'de askerî darbe tehlikesi görmediklerini ve bu yöndeki iddiaları ciddiye almadıklarını vurguladı. "Darbenin kışlalarda asker eliyle değil, sandıklarda vatandaşın oyuyla gerçekleşmesini istiyoruz ve buna inanıyoruz." diyen Anadol, halkın 'antilaik' iktidarı sandıkta alaşağı edeceğini savundu. Böylelikle halkın demokrasiyi içselleştirdiğini kanıtlamış olacağını ileri süren Anadol, "CHP'nin büyümesini, ilerlemesini bu yazıları (darbe iddiaları) tekzip eden bir gelişme olarak görüyoruz. Böyle bir tehlikeyi önemsemiyoruz, ciddiye almıyoruz." dedi. Anavatan Grup Başkan Vekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu, her şeyin demokratik ortamda halledilmesi gerektiğini vurgularken, darbe iması içeren yazıları tasvip etmediğini kaydetti. Kurtulmuşoğlu, "Toplumlar demokrasiyle idare ediliyorlarsa, oligarşik bir sistemden kimse söz edemez. Kim olursa olsun, bir darbeden bahsetmesini şık bulmuyorum. Şu aşamada darbeden söz etmeyi gerektirecek bir şey de görmüyorum." diye konuştu.

AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, TESEV'in geçen hafta açıkladığı araştırmaya dikkat çekerken, halkın 'laikliğin tehlikede olduğu' tezine katılmadığını vurguladı. Uluslararası sistemdeki bir kısım insanların Türkiye için kendi temennilerini dile getirdiklerini savunan Poyraz, "Darbe çığırtkanlığı yapanlar her zaman olmuştur. Türkiye dünyadaki ilk 20 ekonomiden biri; açık bir toplum haline geldik. Birilerinin çıkıp Türkiye'nin ekonomik ve siyasi olarak aleyhine olacak bir şeyi düşüncesizce dile getirmelerini kınıyorum. Böyle bir şeyi düşünmek bile Türkiye'nin menfaatlerine aykırı. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi kaos ortamı oluşturmak isteyenlerin ısmarladığı bir haber." dedi. AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, 'laiklik tehlikede' denerek bugüne kadar birilerinin karanlık işler çevirdiğine dikkat çekerken, bugün de aynısının yapılmaya çalışıldığını iddia etti. Yarbay, 'İrtica bahane soygun şahane' diye bir slogan var. Laiklik Türkiye'de hiçbir zaman tehlikede olmamıştır. Ama bir kısım insanlar laikliği tehlikede gösterip karanlık işler çevirmişlerdir. Bu tür işler çevirmek isteyenler bugün de olabilir. Basın, sivil toplum, hükümet, halk uyanık olmalıdır. Bu tür olaylara imkan verilmemelidir. Bu söylentiler bile Türkiye'ye zarar vermektedir." ifadelerini kullandı.

DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan, darbe iddialarının artık Türkiye gündeminden çıkması gerektiğini söyledi. Kandoğan, şöyle konuştu: "Darbe iddialarının konuşulması bile yanlış. Türkiye, demokratik hukuk devletidir. Darbelerin konuşulmasını reddediyoruz, bunları protesto ediyoruz. Seçimler her şeyin çaresidir. Bunun dışında bir çare görmüyoruz. Millet seçim sandığında kimi istiyorsa getirir. Her şeyin ilacı sandıktır. Her derdin dermanı millettir."

Baran'a göre, makale kısaltılırken ayrıntılar gözden kaçmış

ABD'deki Hudson Enstitüsü'nün Türkiye uzmanı Zeyno Baran, Newsweek'te yayımlanan makaleyi dün Zaman'a değerlendirirken dergiye yönelik bazı eleştirilerde bulunmuştu. Baran, makalenin dergide kısaltıldığını, bu yüzden önemli ayrıntıların gözden kaçtığını vurgulamıştı. Klasik manada darbe değil, 'post-modern' müdahaleden bahsettiğini kaydeden Baran, "Askerî kaynaklarımdan hiçbiri 'darbe yapacağız' demedi." ifadesini kullanmıştı. Baran, laiklik konusunda hassas bazı sivil kesimlerin orduyu müdahaleye teşvik ettiğini de dile getirmişti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious