Siyasetçilere 'ses kısıklığı' uyarısı

Siyasetçilere 'ses kısıklığı' uyarısı.11122
  • Giriş : 01.07.2007 / 10:15:00
  • Güncelleme : 01.07.2007 / 10:20:19

Siyasetçilerin, ses kısıklığı sorunu yaşamamaları için sigaradan uzak durmaları, uyku düzenlerine dikkat etmeleri gerektiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genel seçim öncesi sık sık halkla bir araya gelen, il il dolaşarak partilerince düzenlenen mitinglere katılan siyasetçilerin, ses kısıklığı sorunu yaşamamaları için sigaradan uzak durmaları, uyku düzenlerine dikkat etmeleri gerektiği bildirildi.

Çekirge Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) Uzmanı Dr. Hüsamettin Olgun, yaptığı açıklamada, siyasetçilerin seslerini korumaları çin yapacakları en önemli şeyin sigaradan uzak durmak olduğunu söyledi.

Siyasetçilerin özellikle seçimlerden önce stres nedeniyle sigarayı artırdıklarını belirten Olgun, şöyle dedi:

''Ses israfının olduğu dönemlerde sigara daha etkili oluyor ve ses telleri sigaranın dumanından etkilendiği için çok daha kötü etkiler ortaya çıkabiliyor. Bu etkiyi azaltmak için mutlaka bol sıvı tüketilmeli, A ve C vitamininden zengin gıdalarla bünye desteklenmelidir. Halka hitap edilmeyen zamanlarda sesin dinlendirilmesi çok önemli.''

Hüsamettin Olgun, siyasetçilerin gelişmiş ses sistemleri sayesinde bağırmalarına gerek kalmadan, çok geniş kitlelere seslerini duyurabildiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Halkı etkilemenin tek yolu yüksek sesle konuşmak değil, vücut dilinin kullanılması da son derece önemli. Halkın, konuşmacının hareketleri ve vücut diline verdiği anlam yüksek sesten çok daha etkili oluyor zaman zaman. Bu dönemlerde meydana gelen ses kısıklıkları, önlem alınmadığı takdirde kalıcı bir hal alabiliyor. Ses telleri, sesi çıkarma sırasına önemli ölçüde geriliyor, bu gerilme sırasında kopmalar meydana geliyor. Bu, sesin daha sonra kalitesini, rezonansını yüksekliğini etkiliyor. Bu durum sesi dinlendirmekle yani bir süre yüksek sesle konuşmamakla giderilebiliyor. Uyku düzenine de dikkat edilmeli. zira yorgunluk insanı etkiler. Ses tellerinin adaleleri vardır ve adale yorgunluğu ses tellerini de etkiler. Dolayısıyla bedenin dinlenmesi sesin dinlenmesi anlamına geliyor.''

Dr. Hüsamettin Olgun, siyasetçilerin ses kullanma konusunda eğitim almalarının faydalı olacağına dikkati çekerek, ''Bir aktör nasıl ses, şan eğitimi alıyorsa siyasetçi de hitabet sanatını icra edebilmek için ses kullanma konusunda mutlaka eğitim almalı. Siyaset uzun soluklu bir iş. Hem siyaseten hem de ses sağlığı olarak uzun soluklu olmanın yolu tedbirli olmak'' diye konuştu.

Havanın sıcak olması nedeniyle siyasetçilerin camları açık ya da klimalı araçlarla yolculuk yaptıklarını, bu durumun hem vücudu hem de sesi olumsuz etkilediğini kaydeden Olgun, siyasetçilerin, ses sağlığı için çok soğuk ve çok sıcak içeceklerden de kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious