Siyasetçiye yaş sınırı koyalım!

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, milletvekili seçilme yaşının 25'e indirdiklerini hatırlatırken, “Bana kalsa bu işin tavanını da belirlemek lazım. Siyaset emeklilikten sonra yapılan bir iş olmamalı” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin her gün büyüdüğünü, kalkındığını ve 4 yanında her gün yeni açılış törenleri yapıldığını belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin yıllar süren uykusundan uyandığını, Türkiye’de bölgesel ayrımcılık, bölgesel milliyetçiliğin kendi dönemlerinde ortadan kaldırılacağını anlattı. Denizli'nin de AKP döneminde daha da geliştiğini öne süren Başbakan Erdoğan, şöyle dedi:

“Eğer Denizli AKP'nin teslim aldığı yerdeyse, bize oy vermeyin. AKP'nin teslim aldığı yerde değil, daha ileri gittiyse sizin oylarınızı istemek bizim hakkımızdır. Bizden önce koalisyon hükümeti vardı, birin yanına sıfırları koymadılar mı? Öncekiler koymadılar mı? Bu konulan sıfırlar cebinize yeni para koymak anlamına mı geliyor, yoksa çalmak mı? Bunlar modern, çağdaş hırsızdı. Birileri ’afra tafra' yapıyor. Bazı köşe yazarları köşelerinde yazıyor. Köşelerinde yazanlara, ’4 yıl öncenin rakamlarını araştırın, bir de bugünün rakamlarını araştırın. Bakın nereden nereye geldik' diyorum. Enflasyon neydi yüzde 30, şimdi tek haneli, insaf edin. İnsaf edin. 3 Kasımda göreve geldiğimizde nominal faiz yüzde 67 idi şimdi yüzde 20-21. 67 mi büyük, 21 mi? Geri mi gidiyoruz, ileri mi? Bunu bile yüksek buluyoruz. Allah'ın izniyle daha da düşüreceğiz. Faizin insanlar için sıkıntı olduğunu biliyoruz. Dünyanın gelişmiş ülkeleri yüzde 4-5'leri yakaladıysa, biz de yakalayacağız. Ama bu öyle bir anda olmuyor. Sağlıklı doğum 9 ay 10 gün. Bu olacak ama tam teşekküllü olacak.”

SİYASETTE YAŞ SINIRI

AKP iktidarının gençlere siyasetin kapısını açtığını 25 yaşındakilerin artık meclise girebileceğini belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

“Önünü açacaksın ki, genç kuşak gelsin. Önünü kapatırsanız gençliği belli hanelerden toplarsınız. Uyuşturucu müptelası olarak bulursunuz. Bazıları ‘Parlamento çoluk- çocukla dolacak’ diyor. İşte bunların ufukları bu kadar. İşlerine gelmiyor. İnanın bana kalsa, ‘Demokrasiye ters düşüyor’ diyorlar, aslında bu işin tavanını da belirlemek lazım. Siyaset emeklilikten sonra yapılan bir iş olmamalı, bunun belli standardını koymak lazım. Ben bunu bugün burada söyledim. Bu Türkiye'de biraz tartışılsın bakalım, yerine oturur.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, zor olanın seçilmek değil, seçmek olduğunu, bir zamanlar bazı siyasetçilerin “Taksim Meydanı'na 4 ayaklı eşeği koysak seçtiririz” dediğini hatırlattı. Erdoğan, 25 yaşa belediyelerde olduğu gibi parlamentoda seçilme hakkı getirildiğini, ancak gelecekte daha farklı şeyleri de getirebileceklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious