Siyasete ‘Köşk' molası

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanlığı seçimi için resmi start verildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanlığı için start verildi. Adaylık başvurularına ilişkin başkanlık tezkeresi Meclis’te okundu. seçim takvimi 25 Nisan’da karara bağlanacak. Arınç grup başkanvekillerine ’itidal’ çağrısı yaparak alınacak tedbirleri anlattı

Kritik Cumhurbaşkanlığı seçimi için resmi start verildi. Seçimler için adaylık başvurularının 16 Nisan’da başlayıp, 25 Nisan gece 24.00’e kadar yapılabileceğine ilişkin Meclis Başkanlığı tezkeresi dün TBMM Genel Kurulu’nda okundu. TBMM Başkanı Bülent Arınç ise Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde Meclis’te “gerilim” yaşanmaması için öngördüğü tedbirleri AKP ve CHP grup başkanvekillerinin onayına sundu. Buna göre Meclis’te siyasete Cumhurbaşkanlığı “molası” verilecek. Partilere seçim süreci için “itidal” çağrısında bulunan Arınç, “Millet bu dönemin huzur ve sükunetli bir ortamda geçmesini istiyor. Meclis olarak milletin beklentisine en iyi şekilde karşılık vermeliyiz” dedi.

Arınç seçim takvimi konusunda da grup başkanvekillerine 2 alternatif önerdi. İlk alternatifte turların 26 Nisan’da başlaması, diğer üç turun 1-8 ve 15 Mayıs tarihlerinde yapılması, ikinci alternatifte ise turların 3-7-11 ve 15 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

AKP ve CHP Arınç’ın alternatif takvim önerilerini yetkili kurullarında tartışacak, 25 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Danışma Kurulu toplantısında ise takvime son şekli verilecek.

20 gün yasa çıkmayacak

“Bu süreci TBMM’nin saygınlığına, güvenilirliğine ve itibarına yakışır davranış sergileneceğine inanıyorum” diyen Arınç, önerilerini sundu. Arınç, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oluşan “teamül” gereği adaylık başvuru süresinin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı’nın and içme töreninin yapılacağı 16 Mayıs’a kadarki 20 günlük dönemde TBMM Genel Kurulu’nda hiçbir yasama faaliyetinde bulunulmamasını istedi. AKP’li İrfan Gündüz ve CHP’li Haluk Koç, Arınç’ın bu önerisini kabul etti. Buna göre Genel Kurul 26 Nisan-16 Mayıs tarihleri arasında sadece Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılacak oylama turları için toplanacak.

Grup toplantısı bile yasak

Arınç aynı dönemde partilerden Meclis’te grup toplantıları yapmamalarını da istedi. Koç ve Gündüz, bu öneriyi parti yönetimlerine danışmak istediler.

1 ay boyunca ziyaretçi yok

16 Nisan tarihinden, yeni cumhurbaşkanının and içeceği 16 Mayıs tarihine kadarki 1 aylık süre içinde TBMM’ye ziyaretçi kabullerinde “randevulu” sisteme geçilecek. Bu dönemde milletvekillerinden randevu almaksızın hiç kimse TBMM’ye giremeyecek. Ancak randevusu teyit edilen ziyaretçiler TBMM kampusüne alınacak. Ancak 23 Nisan’da öğrencilerin TBMM’yi gezmesi yine serbest olacak. Mayıs’ta başlayıp Haziran’a kadar sürecek Meclis Spor Oyunları da Arınç’ın talimatı doğrultusunda yine iptal edildi.

Dinleyiciler kısıtlanacak tribün hakimiyeti AKP’de

Ziyaretçilere yönelik tedbirlerin yanı sıra, dinleyiciler için de “davetiye” sistemi getirilecek. Genel Kurul’daki 588 kişilik dinleyici locası için Meclis’te temsil edilen tüm partilere, sandalye sayıları oranında davetiyeler verilecek. Buna göre “alkış, tezahürat, ıslık, slogan” yasağı olsa da tribün hakimiyeti AKP’de olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious