'Siyaseti yolsuzluktan kurtaracağız'

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Baykal: "Ülkedeki yolsuzluk üçlüsünün arasından siyasetçiyi çekerek sorunu çözeceğiz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, önümüzdeki dönem CHP iktidarının kurulmasıyla ilk başta ele alacaklarını konunun dokunulmazlıkların kaldırılması olacağını açıkladı. Baykal, "Ülkedeki yolsuzlukların arkasında üçlü saç ayağı var. Biz bunların arasından siyasetçiyi çıkartarak yolsuzluklara dur diyeceğiz." dedi.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, çeşitli inceleme ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Aydın'da, Nazilli ilçesine bağlı Işıklar Köyü'nü ziyaret etti. Baykal, 2002 genel seçimlerinde il genelinde CHP'ye en çok oy çıkan köylerden bir tanesi olan bu köyde köylü vatandaşlara seslendi. Baykal'a, bu ziyareti sırasında CHP Aydın milletvekilleri ve parti teşkilat üyeleri eşlik etti.

Deniz Baykal, buradaki konuşmasında CHP milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılmasına hazır olduklarını söyledi. Baykal, milletvekili adaylarını belirlerken onlardan noter senedi aldıklarını kaydetti. Baykal, adayların teker teker notere giderek, mecliste dokunulmazlıkların kaldırılması gündeme geldiğinde destek vereceklerine dair söz verdiklerini ifade etti.

Kendilerinin noter huzurunda yemin ettiğini ve dokunulmazlıkların kaldırılmasına hazır olduklarını belirten Baykal, "Hayır, bir türlü sözlerini yerine getiremiyorlar. Niye getiremiyorlar. Çünkü, başbakanın kendisi hakkında yolsuzluk dosyası var. Bakanların ve milletvekillerinin hakkında da yolsuzluk dosyası var. Kendisi hakkında dokunulmazlığın kaldırılması yönünde dava olan bir kişi dokunulmazlıkları kaldıramaz. Olay bu. Savcılık makamı, benim de dokunulmazlığımın kaldırılmasını istemiş. Hangi savcılık ve niçin harekete geçmiş öğrenmek istedim. Zonguldak savcılığı, seçim kampanyasındaki konuşmamı güneş battıktan yarım saat sonraya kadar uzattığım için takibat başlatmış. O kanunu ihlal ettiysem, elbette ki benim hakkımda tahkikat yapılıp, mahkemelerin karar vermesi gerekir. Ben, bunu istiyorum. O kanun memleketin kanunudur. O kanun durduğu sürece ben de ihlal ettiysen cezamı çekerim. Para cezası ise para cezası. Tutuklama ise tutuklama. Bırakın yatıveririm orada 3 - 5 gün. Helal olsun." diye konuştu.

Deniz Baykal, ülkede yaşanan yolsuzlukların en büyük nedenin var olan dokunulmazlıklar olduğunu dile getirdi. Baykal, her yerde olduğu gibi Işıklar meydanında düşünceleri açıklamaktan çekinmeyeceğine beyan etti. Önümüzdeki dönem "kurulacak olan CHP iktidarının" ele alacağı konuların başında milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasının yer aldığına değinen Baykal, "Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bu bizim yolsuzlukla mücadelemizin temel taşıdır. Türkiye de yolsuzluk nereden kaynaklanıyor biliyor musunuz? Kim var yolsuzluğun arkasında? Saç ayağı var, üçlü var üçlü. Bir haramzade iş adamı, bir vicdansız bürokrat, bir de para için herşeyi göze almış bir siyasetçi. Bu üçü el ele veriyor ve tezgahı kuruyorlar. Her birisi birbirini destekliyor, kontrol ediyor bu sayede bu iş oluyor. Biz bunların arasından siyasetçiği çekersek gerisi yetmez. Yolsuzlukla mücadele için dokunulmazlıkların kaldırılması yaşamsal derecede önemlidir, bunu yapacağız. Reyini kullan, tezgahı boz, tertibi boz yapacağız. Vereceğiniz bir oyla hem incirinize sahip çıkacaksız, hem de devletinize, milletinize ve hazinenize sahip çıkacaksınız. Sizlere güveniyorum." ifadelerini kullandı.

CHP lideri Baykal'ın konuşmasını dinlemek üzere Işıklar Köyü meydanına toplanan yaklaşık 4 bin kişi "Başbakan Baykal" sloganları ile zaman zaman Baykal'ın konuşmalarını böldüler. Konuşmanın yapıldığı alanın kenarında bulunan kurumuş bir incir ağacı dalına asılan "Deniz amca beni AK Parti'nin kahrı kuruttu" yazılı pankart herkesin dikkatini çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious