Siyasette kadının adı yok

  • Giriş : 09.01.2007 / 00:00:00

Siyasette 'eş' polemiği yaşanırken, KADER'in yaptığı bir araştırma da, siyasette kadının adının olmadığını ve "kadın dostu siyasi parti" olmadığını ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KADER'in araştırması, iktidar partisi AKP'nin erkek egemen bir olduğunu ortaya koyarken, siyasi partilerin yönetim kademelerinde yer alan kadın sayısı ise siyasette kadın dostu siyasi parti olmadığını gösteriyor.

CHP'DE DE KADIN SAYISI SINIRLI

Seçimle ve atamayla gelinen her düzeydeki karar alma organında kadınların eşit temsilini sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdüren KADER'in "Kadın dostu siyasi parti" araştırması, siyasette kadının yeri konusunda önemli tespitleri içeriyor.

Araştırma kapsamında siyasi partileri yönetim ve teşkilatları düzeyinde mercek altına alan KADER'in çalışmasına göre, siyasi partiler arasında erkek egemenliğinin en yoğun yaşandığı siyasi parti ise AKP. n Ka-sım'daki 2. olağan büyük kongresinde, Başbakan Erdoğan'ın talimatı ile kadınlar AKP yönetiminde temsil olanağı bulurken, KADER'in çalışmasına göre AKP'nin 20 kişilik Merkez Yürütme Kurulu'nda sadece üç kadın bulunuyor.

AKP'nin 81 il başkanı arasında ise hiç kadın il başkanı yer almıyor. 50 kişilik Merkez Karar ve Yürütme Kurulu'nda ise kadınlar 12 kişiyle temsil ediliyor. AKP'nin 11 kişilik disiplin kurulunda ise sadece iki kadın bulunuyor.

Kadının siyasal yaşamdaki yerini sorgulayan KADER'in araştırmasına göre, CHP'nin 81 kişilik parti meclisinde kadın üye sayısı 20. Merkez Yürütme Kurulundaki 21 kişiden ise sadece ikisi kadın. CHP'nin 81 il başkanından da sadece üçü kadın.

KADIN CUMHURBAŞKANI ÖNERMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik tartışmalara "kadın Cumhurbaşkanı olsun" önerisiyle katılan Mehmet Ağar'm partisinde de kadının adı yok. DYP'de 40 kişilik genel idare kurulunda kadın üye sayısı 5'te kalırken, 70 kişilik Merkez Karar Kurulu'nda da bu sayı 8'i aşmıyor. DYP'nin de tıpkı AKP gibi 81 il başkanı arasında kadın yer almıyor.

DİĞERLERİNİN DE SİCİLİ BOZUK

KADER'in araştırması, diğer siyasi partilerin de yönetimlerindeki kadın sayısı nedeniyle sicilinin bozuk olduğunu ortaya koyuyor.

MHP'de, 70 kişiden oluşan Merkez Yürütme Kurulu'nda sadece 3 kadın bulunurken, partinin disiplin kurulu ve il başkanları arasında hiç kadın yer almıyor. Anavatan Partisi'nde 50 kişilik Merkez Karar ve Yürütme Kurulu'nda 4 kadın üye bulunurken, Disiplin Kurulu'nda 13 üyeden 4'ünü kadınlar oluşturuyor. Anavatan'da 81 il başkanından ise sadece biri kadın.

SHP'de ise parti meclisindeki 60 kişiden 18'ini kadınlar oluşturuyor. 18 kişiden oluşan Merkez Yürütme Kurulu'nda ise sadece iki kadın yer alıyor.

AKP'nin çalışma yükü kadınlarda

AKP'nin yürütme organlarındaki kadın oranı neredeyse yok denecek kadar az olmasına rağmen, örgütlenme çalışmalarında ağır yükün büyük bölümünü yine kadınlar taşıyor. AKP Kadın kolları, Erdoğan'ın talimatıyla 6 ayda yapılan 5 binin üzerindeki toplantıda 224 bin kadınla bir araya gelerek hükümetin icraatlarını, kadın ve aileye bakışını anlattı. AKP yönetimi seçim öncesi kadın kollarını seferber ederken, kadın kollan da teşkilatları aracılığıyla ev toplantıları, il ve ilçelerde salon toplantıları düzenliyor. Kadın kollarının 2006 yılında 81 ilden 59'unda ve 445 ilçede bu tür toplantılar yaptıkları, çalışmaların seçim sürecinde de devam edeceği kaydedildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gerek gençlik ve kadın kollarına gerekse teşkilatlarına verdiği "her bir seçmene ulaşın" talimatı üzerine harekete geçen AKP kadın kolları, seçim öncesi kadınları yakın markaja aldı. AKP kadın kolları, 2006 yılının Mayıs ayında "sosyal politika uygulamaları projesi" adı altında hükümet icraatlarını kadınlara anlatmak üzere Türkiye çapında toplantılar organize etti. Toplantılarda hükümetin özellikle kadın, çocuk ve aileye yönelik sosyal politikaları, yüzyüze yapılan görüşmelerde kadınlara anlatılırken, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu kaynaklarından kadın, çocuk ve aileye yapılan ücretsiz yardım ve hizmetler anlatıldı.

SEÇİM ÇALIŞMALARINA DEVAM

4 Kasım 2007'de yapılacak seçimlerde kararsızlar, genç seçmen ve kadın oylarına yönelen AKP yönetimi, kadın kollarından, "kadınları yakın markaja alan ve yüzyüze yapılan toplantılara devam edilmesini istedi. AKP Kadın kolları ise seçim öncesi hedefini, hükümet icraatlarının ve sosyal politikalarının anlatıldığı toplantıların sayısının ve ulaşılan kadın sayısınnın en az iki kat artırılması olarak belirledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious