Siyasi istikrarsızlık isteniyor

Siyasi istikrarsızlık isteniyor.24881
  • Giriş : 12.04.2008 / 03:46:00
  • Güncelleme : 13.04.2008 / 08:57:08

Üniversitelerde çıkan kavgalar ülkede, siyasi istikrarsızlık çıkarma niyeti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Siyaset bilimci avukat Dr. Erdoğan Günal, son günlerde üniversitelerde karşıt gruplar arasında çıkan kavgaların ülkede, siyasi istikrarsızlık çıkarma niyeti olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı seçiminden önce başlamak üzere Türkiye'de ciddi bir gerilim çıkarılmak istendiğini belirten Dr. Günal, Danıştay'a saldırı, Hrant Dink ve Malatya cinayetlerini hatırlattı. Günal, Türkiye'nin bu süreci demokrasi içinde aşmaya çalıştığını vurguladı.

Erdoğan Günal, "Kaos ortamı oluşturmak isteyenlerin hedefi siyasi istikrarsızlık mı?" sorusuna şöyle cevap verdi: "En iyi ekonomi politikasının bile yüzde 50'sini güven oluşturur. Buradaki amacın, güven yırtılmasına yol açarak bir hükümet istikrarsızlığı olduğu çok açık. Toplum mühendisliğine hevesli çevreler de buna katkı yapmaktan geri durmuyor. Şu açıktır ki hükümet istikrarının olmadığı bir ülkede, isteseniz de birçok şey iyi gitmeyecektir." Bunun acı faturasını çok defa yaşamış olduğumuzu hatırlatan Dr. Günal'ın verdiği bilgiye göre 1909 ile 1913 arasında ortalama hükümet süreleri altı ay oldu. Günal, şunları kaydetti: "Koca bir imparatorluğun altına dinamit, o dönemlerde koyulmuştur. Aynı şekilde 12 Mart 1971 sonrasındaki iki yıl içinde de ortalama hükümet süresi altı aydır. Türkiye, bunun bedelini de yaygın terör olaylarında kaybettiği 5 bin vatandaşıyla ödedi. Dünya petrol fiyatlarının da tetiklemesiyle ciddi ekonomik bedeller ödeyen ülke, hızla 12 Eylül 1980'e savruldu"

Türkiye'de Cumhurbaşkanı seçimlerinde hep "devlet krizi" çıktığına dikkat çeken Günal, "Bugünkü sürecin de 22 Temmuz 2007 seçiminden umdukları sonucu alamayan, demokratik rejime güvensiz çevrelerce başlatıldığı kanaatindeyim. 1980 öncesi yaygın terör olaylarının belli merkezlerden yönetildiği bugün malumumuzdur." dedi.

Geçmişe nazaran halkın bu konuda ciddi bir sağduyuya sahip olduğunu da vurgulayan Günal, hükümetin ve devletin sair organlarının dikkati elden bırakmamasında büyük fayda olacağını söyledi. AK Parti hükümetinin, haksızlığa uğradığına ilişkin psikolojiyi üzerinden atarak olaylara tam hakim olması gerektiğini belirten Dr. Erdoğan Günal, "Bundan hem Türkiye hem de parti kazançlı çıkacaktır. Unutulmasın ki bu hükümetin en önemli sermayesi, beş yılı aşkın süredir ortaya koyduğu başarılı sayılabilecek performansıdır. Kamuoyu da olaylara sağduyuyla yaklaşmaya devam etmelidir. Bu süreçten hukukun üstünlüğü ve siyaset kurumunun itibarı zedelenmeden çıkılmalıdır. Tecrübe denen sermayeden yararlanma zamanı gelmiştir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious