Siyasi kutuplaşma bu gemiyi batırır

Siyasi kutuplaşma bu gemiyi batırır.11598
  • Giriş : 14.11.2008 / 11:45:00
  • Güncelleme : 14.11.2008 / 11:48:15

Columbia Üniversitesi’nde konuşan Erdoğan, dış politika, ABD-Türkiye ilişkileri ve mali kriz konularına değindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, “Hepimiz aynı geminin yolcusuyuz, siyasi olarak bir kutuplaşmaya gidilmesi gemiyi batırır” dedi.

New york'ta bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilk olarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Suudi Arabistan'ın dinlerarası diyalog girişimi çerçevesinde düzenlenen “yüksek düzeyli toplantı”da konuştu.

Başbakan Erdoğan, “Artık iyi terörist kötü terörist ayrımı tamamen ortadan kaldırılmalı. Başkalarının teröristlerini barındırıp onlara destek vermekten kaçınılmalıdır. Kaynağı, gerekçesi ve hedefi ne olursa olsun, terörizm insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur” dedi.

Konuşmanın ardından Amerikan Başkanı George Bush ile ayaküstü görüşen Erdoğan, daha sonra Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, Katar Başbakanı Cabir El Tani ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez'le görüştü.

Başbakan Erdoğan'ın bir sonraki durağı Columbia Üniversitesi'ydi. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada ise “Türkiye geçmişte olduğu gibi sayın Obama'nın liderliğindeki yeni ABD yönetimiyle de çok yönlü ve yakın iş birliğini sürdürmekte kararlıdır. Tabiatıyla yeni ABD yönetiminin bizim için hayati önem taşıyan konulardaki hassasiyetlerimizi dikkate almasını da özellikle bekliyoruz” dedi.

Erdoğan, artık ülkelerin karşı karşıya kaldığı sorunların küresel bir boyut kazandığını ve bunun en çarpıcı örneğinin de küresel mali kriz olduğunu söyledi.

Erdoğan şunları söyledi: “Yapılacak ilk iş uluslararası finans piyasalarını düzene kavuşturacak acil tedbirlerin devreye sokulması ve buna paralel olarak küresel bir krizin tekrar gelecek olmasını da engellemektir. Ancak bunları yaparken sermaye akımlarına yeni engeller koymamaya dikkat etmek gerekecektir.”

Erdoğan, ilerleyen saatlerde Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesi nedeniyle BM daimi temsilcilerine bir teşekkür resepsiyonu verdi.

Erdoğan, “Türkiye olarak, mevcut sorunların küresel bir ortaklık ruhuyla çözülmesi için çalışacağız” dedi.

New York'taki temaslarının ardından Washington'a geçen Erdoğan, yarın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yer aldığı katılacağı G-20 toplantısında konuşacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*