Siyasi partiler birbirleriyle bayramlaştı

Siyasi partiler birbirleriyle bayramlaştı.47408
  • Giriş : 09.12.2008 / 17:30:00

Başkentte bayramın ikinci gününde, geleneksel partiler arası bayram ziyaretleri vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK PARTİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Haluk İpek, Türkiye'nin, güçlü siyasi iradesiyle birbirine yumruk sıkan elleri birleştirmeyi başardığını söyledi.

AK Parti Genel Merkezi'nde Kurban Bayramı dolayısıyla bayramlaşma programı düzenlendi. Bayramlaşmaya, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bazı milletvekilleri, belediye başkanları ve partililer katıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı İpek, burada yaptığı konuşmada, milletin Kurban Bayramı'nı kutlayarak, hayırlara vesile olmasını diledi.

Kurban Bayramı'nda dayanışma duygularının en üst seviyeye çıktığını anlatan İpek, bu günlerin dostluk ve kardeşlik içinde idrak edildiğini belirtti.
İpek, iktidarları döneminde ayrımcılığa karşı politikaları sayesinde milletin huzur ve güveninin arttığını ifade ederek, ''Bayramın, bilhassa haksızlığa uğrayanlara hayırlar getirmesini diliyorum'' dedi.

Barış, kardeşlik ve sevginin gücünün ulusal ve uluslararası sorunların çözümünde önemli bir dinamik olduğunu dile getiren İpek, Türkiye'nin maddi ve manevi zenginliklerinin sadece bölgesi için değil tüm insanlık için önemli bir referans olduğunu kaydetti.

İpek, ''Türkiye, güçlü siyasi iradesiyle birbirine yumruk sıkan elleri birleştirmeyi başardı. Kendi meselelerimiz ve uluslararası sorunların çözümünde uzlaşmayı hedef alıyoruz'' diye konuştu.

AK Parti'nin hak ve hakkaniyet çizgisinden ayrılmadan, kimseyi kırmadan milletle yürüyüşüne devam edeceğini vurgulayan Haluk İpek, yaklaşan yerel seçimlerin bayram havasında geçmesini ve Türkiye'nin seçimden yüzünün akıyla demokrasisini güçlendirerek çıkmasını temenni etti.

Küresel mali krize de değinen İpek, sıkıntıları birlik ve beraberlik içinde aşacaklarını söyledi. İpek, Türkiye'nin güçlü bir yapıya sahip olduğunu belirterek, ''Kimse karamsar senaryolarla ülkenin büyüme muvaffakıyetine engel olamaz'' dedi.

DSP

AK Parti Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, küresel ekonomik krizin Türkiye'yi etkilememesinin söz konusu olmadığını, ancak temenninin Türkiye'yi en az etkilemesi olduğunu belirtti.

Kurban Bayramı dolayısıyla siyasi partiler arasındaki bayramlaşma ziyaretleri çerçevesinde, DSP'yi sırasıyla MHP, CHP, AKP, DP, SHP, İP, ANAVATAN, LDP, Memur-Sen, BBP heyetleri ziyaret etti.

Konuk siyasi parti heyetlerini, DSP Genel Sekreteri Süleyman Yağız, Parti Meclis Üyesi Hüseyin Akbulut, İzmir Milletvekili Harun Öztürk ve Gençlik Kolları temsilcisi Bade Arık'tan oluşan heyet ağırladı.

DSP'yi ziyaret eden CHP heyetinin temsilcisi Parti Meclisi (PM) üyesi Abdülrezzak Erten, bayramların birlik ve dayanışma günü olduğunu söyledi. DSP ile CHP'nin kardeş partiler olduğunu ifade eden Erten, ''AKP'den kurtulabilmek, ancak kardeş partiler ile birlik ve beraberlik olgusu içinde hareket etmekle mümkündür'' dedi.

Kurban Bayramı'na Türkiye'nin sıkıntılı girdiğini savunan DSP'li Yağız da bayrama 27 bin işçinin işsiz olarak girdiğini ifade etti. DSP'li belediye başkanlarının olduğu yerlerden CHP'nin, CHP'li belediye başkanlarının olduğu yerlerden ise DSP'nin aday çıkarmaması yönündeki önerilerini hatırlatan Yağız, ''Bu kabul edilebilecek bir öneriydi ama olumsuz yanıt aldık. Önerimiz kabul edilseydi, başka görüşmeler de yapabilirdik'' diye konuştu.

-''DERVİŞ ENTRİKA ÇEVİRDİ''-

DSP'yi ziyaret eden AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Çiğdem Karaaslan ile AK Parti Kayseri Milletvekili Sadık Yakut ise Türkiye'nin coğrafyasının ''netameli'' olduğunu söyledi. Siyasi partilere, özellikle iktidar partisine düşen görevin toplumun refah seviyesini yükseltmek olduğunu dile getiren Yakut, Türk milletinin refah seviyesini AB'ye üye ülkelerin refah seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini anlattı.

Bugüne kadarki iktidarlara yaptıkları iyi işler için teşekkür ettiklerini vurgulayan Yakut, ''Dünyayı sarmış bir ekonomik kriz varken bunun Türkiye'yi etkilememesi söz konusu değil. Mutlaka etkileyecektir ama Sayın Başbakan Erdoğan'ın belirttiği gibi bizim temennimiz ülkemizin krizden en az etkilenmesi. Bunun için gerekli tedbirleri almaktayız'' görüşünü dile getirdi.
Küresel ekonomik krizin Türkiye'yi de etkisi altına aldığını belirten DSP'li Yağız da ''Bu krizin büyük bir şok olarak yaşanmamasında en büyük etki 57. Hükümetin AKP'ye bıraktığı iyi ekonomik mirastır'' dedi.

''57. Hükümet döneminde ekonominin dönemin Devlet Bakanı Kemal Derviş tarafından düzeltildiğinin söylendiğini'' kaydeden Yağız, ''Derviş'i dış borçları çevirmek için getirmiştik. Derviş geldi entrika çevirdi'' diye konuştu.

-DİĞER ZİYARETLER-

DSP'yi ziyaret eden İP Ankara İl Başkanı Sefa Koçoğlu, yerel seçimlerde sol partilerin dayanışma içinde olması gerektiğini söyledi. En güçlü adayın etrafında birleşilmesi gerektiğini savunan Koçoğlu, ''AKP'den kurtulmak için bütün ilerici, demokrat ve yurtsever kesimlerin birlikte davranması gerek'' ifadesini kullandı.

Anavatan Partisi Kadın Kolları Başkanı Sinem Ersoy ve MKYK üyesi Abdülkadir Okur ile birlikte DSP'ye bayram ziyaretinde bulunan Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Özdoğan, yerel seçimlerde kadın belediye başkan adaylarına ağırlık vereceklerini söyledi. Yerel seçimlere Anavatan'ın tek başına gireceğini belirten Özdoğan, ''Benim şahsi fikrim, siyasi partiler bu iktidardan kurtulmak için bir araya gelmeli, ittifak kurmalı'' diye konuştu.
Memur-Sen'in DSP'yi ziyaretinde heyet adına konuşan Toç Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya, küresel ekonomik krize karşı yeterli önlem alınamadığını ileri sürerek, yaşanan sıkıntıları en çok çalışanların hissettiğini, çalışanların ücretlerinin artırılmasının piyasayı rahatlatacağını savundu.

CHP

Kurban bayramı dolayısıyla CHP Genel Merkezi'nde düzenlenen partiler arası bayramlaşmada CHP'nin 'çarşaf açılımı'na diğer partilerden destek geldi. CHP-AK Parti bayramlaşmasında ise Yüksek seçim Kurulu'nun yeni açıkladığı seçmen listelerindeki 6 milyon seçmen farkı gündeme geldi. CHP'deki ziyaretlerde CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, CHP PM üyeleri İsmet Atalay ve Neriman Genç bayramlaşmak için gelen parti heyetlerine ev sahipliği yaptı.

CHP'yi ilk ziyaret eden AK Parti heyeti oldu. Ziyarette CHP'liler tarafından AK Parti heyetine çikolata ve çay ikram edildi. AK Parti heyetinde AK Parti Milletvekili Ahmet İyimaya ve Aşkın Arslan yer aldı. CHP'den AK Parti'ye seçmen listeleriyle ilgili bir eleştiri geldi. CHP'liler, YSK'nın açıkladığı seçmen listelerine karşı çıkarak, "Listeler yeniden gözden geçirilsin. 6 milyon fark dikkat çekici. Bu şekilde seçime gölge düşmesin. Yeniden inceleme yapılsın." önerisi geldi. AK Parti heyeti ise seçmen listelerinin düzenlenmesinde yetkilin YSK'ya ait olduğu belirtti.

AK Parti'nin ardından CHP'ye gelen Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi heyetleri ise anamuhalefet partisinin 'çarşaf açılımı'na destek verdiler. CHP'nin bu açılımıyla doğru bir adım attığını belirten SP ve BBP heyetleri, parti içinden gelebilecek eleştirilerin de arkasında durulması gerektiğini söylediler. SHP'nin ziyaretinde ise Murat Karayalçın'ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konuşuldu.

BBP

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye'yi topyekun değiştirecek öncü rüzgarı yerel seçimlerde ortaya çıkaracaklarını söyledi. Yazıcıoğlu, partisinin Genel Merkez binasında teşkilatla bayramlaşma törenine katıldı. Bayramlaşmak için gelen partililer genel merkeze sığmayınca, dışarıda uzun kuyruklar oluştu.

Bayramlaşma töreninde konuşan Yazıcıoğlu, dünyada bir damla petrol uğruna oluk oluk insan kanı akıtıldığını belirterek, küresel güçlerin menfaati için insanların kurban edildiğini söyledi. Bu düzene son verebilmek için dünyanın topyekun bir değişim rüzgarına ihtiyaç duyduğunu ifade eden Yazıcıoğlu, "Bu değişim rüzgarını Anadolu'dan başlatacağız. Önce Türkiye, öncü Türkiye'den yola çıkacağız" diye konuştu.

Sözlerini, 'bir ıslık, bir çığı koparır. Bir ıslığın kopardığı çığ, birçok şeyi değiştirecek" diye devam eden BBP Lideri, "Önümüzdeki yerel seçimleri bu anlayış içinde karşılayıp, bu karanlığa bir çığlık atacağız. Yoksulluk ve yolsuzluğu yenecek, Türkiye'yi topyekün değiştirecek öncü rüzgarı önümüzdeki yerel seçimlerde ortaya çıkaracağız." ifadelerini kaydetti.
Yazıcıoğlu, Kurban Bayramı'nın millete ve tüm İslam alemine huzur, mutluluk ve barış getirmesi temennisinde bulundu. Vatandaşların ve partililerin Kurban Bayramını kutlayan Yazıcıoğlu, "Bayramlar, dayanışmanın, yardımlaşmanın, kardeşliği pekiştirmenin çok önemli bir fırsatıdır. Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz." dedi.

Kurban Bayramı'nda, kurban kesemeyen, yoksulluk ve yokluk içinde mutsuz yüzbinlerce insan olduğunu ifade eden Yazıcıoğlu, "Bayramlar dayanışmanın, yardımlaşmanın, kardeşliği pekiştirmenin çok önemli bir fırsatıdır. Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Milli kimlik bilincinin artması ve gerçek anlamda bir büyük birliğin sağlanması ancak varlığı da yokluğu da paylaşmaktan geçer" diye konuştu.

İslam'ın terör ile anılmasını da eleştiren Yazıcıoğlu, "İslam terör ile anılıyorsa, bu ya cahillikten ya da kasıttan kaynaklanıyor. Zira hiç bir din terörle birlikte anılmamalıdır. Ancak bu tavır bütün dinlere karşı gösterilmelidir." ifadelerine yer verdi.

Yazıcıoğlu, hükümetin IMF ile yaptığı görüşmeleri de eleştirdi. "IMF'den gelecek 25 milyar dolarla, AKP hükümeti açıklarını kapatacak" diyen Yazıcıoğlu, hükümete yönelik eleştirilerini şöyle sürdürdü: "AKP hükümeti döneminde vatandaşlarımız daha da fakirleşti. Hükümet yetkilileri bunu küresel krize bağlasalar da asıl sorun ülke yönetimindeki adaletsiz gelir dağılımıdır. Hükümet, IMF ile yapacağı görüşmeler yerine, ülkedeki yolsuzluk ve yoksulluk sorununa çözüm bulsun. Türkiye'nin kurtuluş reçetesi kendi coğrafyasında, kendi liderliğinde geliştireceği projelerle olacaktır. IMF reçeteleri dünyadaki hiçbir ekonomiyi düzeltmemiştir ki Türk ekonomisini düzeltsin. Hükümetin IMF ile görüşme ısrarını da anlamış değilim. seçim öncesinde IMF'den Türkiye'ye gelecek 25 milyar dolarla, hükümet açıklarını kapatacak."

BBP Lideri Yazıcıoğlu, konuşmasının ardından parti binasının önünde partililer ve vatandaşlarla bayramlaştı.

MHP

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Yüksek seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanan seçmen sayılarındaki 6 milyon artışın, idarenin güvenilirliğini müthiş sarstığını, bunun çok büyük bir hata olduğunu savunarak, ''İlk yerel seçimde ben inanıyorum ki Türkiye'de yapılan bu yanlışlıklar, bozulan birçok denge nedeniyle vatandaş hükümete ciddi bir ikazda bulunacak'' dedi.

Kurban Bayramı dolayısıyla siyasi partiler arasındaki bayramlaşma ziyaretleri çerçevesinde MHP'yi, sırasıyla DSP, AK Parti, ANAVATAN, DP, Saadet Partisi ve BBP heyetleri ziyaret etti.

Konuk siyasi parti heyetlerini MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, İstanbul Milletvekili Ali Torlak'dan oluşan heyet ağırladı.

MHP'yi ilk olarak DSP heyeti ziyaret etti. Ziyarette, 29 Mart 2009'da yapılacak yerel seçime ilişkin hazırlıklar konuşuldu.

DSP heyetinin ardından MHP'ye, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya başkanlığındaki AK Parti heyeti ziyaret etti.

Paçacı, İyimaya'ya, Yüksek seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanan seçmen sayılarındaki 6 milyon artışın nereden kaynaklandığını sordu.
İyimaya, artışın herhangi bir sorun doğuracağını zannetmediğini, YSK'nın da bu yönde açıklamaları olduğunu kaydetti. İyimaya, ''Önemli olan 6 milyon seçmen artışının doğru olması. İtirazlar sonucu bunlar zaten yeniden güncellenecek'' dedi.

Paçacı'nın, ''Bu, idarenin güvenilirliğini müthiş sarstı. Çok büyük bir hata'' sözleri üzerine İyimaya, ''Hata değil. Eksiklik, yanlışlık varsa 6 milyonun hepsi elenir, düzelir'' diye konuştu. Paçacı'nın, 6 milyon fazla seçmenin seçimlerde yüzde 15 oy oranı anlamına geleceğini belirtmesi üzerine İyimaya, ''Seçimden sonra ortaya çıkan bir durum olsaydı seçimi etkilerdi ama YSK bunu çözecek'' karşılığını verdi.

Cihan Paçacı, 29 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin milletin huzurunu bozmayacak, gerginliklerden uzak, rekabete dayalı ve olaysız geçmesini temenni ederek, iktidar partisinin gerginliklere yer vermemesini istedi. Ahmet İyimaya da Türkiye'nin kutuplaşmalardan çok çektiğini, ama gerginliklerden büyük dersler çıkardığını belirterek, ''Siyaset kurumu kendi mecrasında yumuşama dönemi yaşıyor. Seçimlerde de inşallah bu yumuşama dönemi devam eder'' dedi.

-ANAVATAN HEYETİNİN ZİYARETİ-

Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Özdoğan'dan oluşan ANAP heyetinin ziyareti sırasında da yerel seçim hazırlıkları ve küresel ekonomik kriz konuşuldu.

İbrahim Özdoğan, seçimlerde sürpriz adaylarla büyük bir performans çıkaracaklarına inandıklarını belirterek, seçimlerde AK Parti'nin büyük bir hezimete uğrayacağına inandığını kaydetti. Özdoğan, Türkiye'nin ekonomik krizin teğet geçeceği bir noktada olmadığını savundu.

Cihan Paçacı da 57. koalisyon hükümetinin aldığı kararlar olmasaydı, Türkiye'nin finansal krizin etkisine daha çok gireceğini ifade ederek, o dönemde reel kararlar alındığını, bunun faydasının şimdi görüldüğünü söyledi.
Türkiye'nin krizle ilgili tedbir alma konusunda geciktiğini savunan Paçacı, ''Vatandaşın canı çıktıktan sonra can suyu versen ne olur?'' dedi.

ANAVATAN'lı Özdoğan da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomiyi bilmediğini öne sürerek, MHP'den daha mücadeleci bir muhalefet beklediklerini söyledi.

Bunun üzerine Cihan Paçacı da TBMM'de yaptıkları faaliyetlerden örnekler verdi. Alevi vatandaşların problemleriyle ilgili muhalefet ortaya koyduklarını anlatan Paçacı, ''MHP bunu Alevi vatandaşların problemlerini çözmek için istiyor, oy almak için değil. Biz samimi duygularla bugüne kadar çözülemeyen problemlerin çözümüne katkı sağlayacağımızı açıkladık, bunun da arkasındayız'' diye konuştu.

ANAVATAN heyetinin ardından MHP'yi, Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Ceylan başkanlığındaki DP heyeti ziyaret etti. Yerel seçim hazırlıklarının konuşulduğu ziyarette Paçacı, Ceylan'a eski Başbakanlardan Tansu Çiller ile ilişkilerin nasıl olduğunu sordu. Ceylan, ''Benim pek ilişkim yok, pek samimi ortam yok'' dedi.

-''BAŞBAKAN SAKALINI KAPTIRMIŞ''-

Genel Başkan Yardımcısı Şeref Malkoç başkanlığındaki Saadet Partisi heyetinin ziyaretinde de küresel ekonomik kriz gündeme geldi.

''İşsizlik ve geçim sıkıntısının milletin gırtlağına dayandığını'' savunan Malkoç, ''Bu ülke öyle bir hale geldi ki 70 milyon insanın ekmeğinin KDV'si ne olacak bunu ülkenin Başbakanı belirleyemez hale geldi. 'Ümüğümüzü sıktırmayız' dese de sakalını kaptırmış Sayın Başbakan'' diye konuştu.

Paçacı da hükümetin sıkıntıları yokmuş gibi farz ederek pembe, sanal bir tablo çizdiğini öne sürdü. Paçacı, ''İlk yerel seçimde ben inanıyorum ki Türkiye'de yapılan bu yanlışlıklar, bozulan birçok denge nedeniyle vatandaş hükümete ciddi bir ikazda bulunacak. Bu ikaz önümüzdeki dönemde Türk siyasetinin de temeli olacaktır'' dedi.

Şeref Malkoç, CHP'nin ''çarşaflı üye açılımı''nı sevindirici bulduklarını belirterek, ''CHP'nin kılık kıyafetle ilgili yanlışını yumuşatması sevindirici bir husustur. Milletin CHP'yi kendi çizgisine getirmeye başlaması umut verici'' ifadesini kullandı.

-CHP HEYETİ ZİYARETİ-

MHP'yi daha sonra Parti Meclisi (PM) üyeleri Abdülrezzak Erten ve Yücel Artantaş'tan oluşan CHP heyeti ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Erten, seçmen sayısındaki 6 milyon artışa yanıt aradıklarını ifade ederek, 1.5 yılda 6 milyon artışın olası seçimleri şaibe altında bırakacağını savundu. Erten, CHP ve MHP'nin bu işin üstüne gitmesi gerektiğini söyledi.

Yücel Artantaş da geçen seçimde 300-400 oy farkla kaybeden adaylar olduğunu, bu artışın bir önceki seçimi de şaibe altında bırakacağını öne sürdü.
-''CHP'NİN ÇARŞAFLI ÜYE AÇILIMI''-

Paçacı'nın sorusu üzerine CHP'nin ''çarşaflı üye açılımı''na da değinen Erten, siyasetin gerçekler üzerine yapılacağını, CHP'nin çarşafla, türbanla bir sorunu olmadığını söyledi. Erten, bunların bazı siyasi partiler tarafından siyasi simge olarak kullanılmasına karşı olduklarını belirterek, ''Bunu insan doğal karşılar. Türkiye'nin gerçeği bu. Bugüne kadar karşı olmadık ki. Yeni bir açılım yok'' görüşünü dile getirdi.

Cihan Paçacı da başörtüsü meselesine bakışlarının haksızlığı ortadan kaldırmak ve istismarı önlemek olduğunu belirterek, ''Bunu başaramadık, keşke bu istismar malzemesini ortadan kaldırabilseydik'' dedi. Paçacı, Anayasa değişikliğine ilişkin düzenleme içinde CHP'nin de olmasını arzu ettiklerini belirtti. Erten ise bugünkü olayla o düzenlemenin farklı olduğunu kaydetti.

MHP'yi son olarak BBP heyeti ziyaret etti.

Ziyaretlerde, konuklar çiçek ve çikolata getirirken, misafirlere çay ve çikolata ikram edildi.

MHP

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, 29 Mart yerel seçimlerinin Türkiye'nin en önemli seçimlerinden biri olacağını ifade ederken, ''Yüce Türk milleti bu seçimlerde iktidar partisine, (Sen köpeksiz köy buldun, değneksiz geziyorsun, buna izin vermem) diyecek'' dedi.

Toskay, partisinin Antalya İl Başkanlığı tarafından Durukan Düğün Salonu'nda düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı.

Tunca Toskay, burada partililere yaptığı konuşmada, MHP olarak dayanışma içinde olur, bütün enerjilerini sahaya yansıtırlar ve inanarak çalışırlarsa, kimsenin tahmin edemeyeceği kadar başarılı bir sonuç alacaklarından emin olduğunu söyledi.

MHP Genel Başkan yardımcısı Toskay, şöyle devam etti:

''29 Martta yapılacak yerel seçimler son derece önemli. Yüce Türk milleti bu seçimlerde iktidar partisine, (Sen köpeksiz köy buldun, değneksiz geziyorsun, buna izin vermem) diyecek. Bun sağlayacak olan da MHP camiasıdır. Bunu sağlamak mecburiyetindeyiz. Bunun şartı şu: Ne zaman ki MHP camiası birbirleriyle sevgi, dayanışma ve güven atmosferi içinde sahaya inerse, iyi sonucu alır. Bunu daha önce gördük. Bu seçimde de bu birlikteliği, coşkuyu ve mücadele azmini sahaya yansıtarak, MHP'yi başarılı kılacağız.''

-''TÜRKİYE DIŞ POLİTİKADA ZEMİN KAYBEDİYOR''-

Tunca Toskay, Türkiye'nin yaşadığı ekonomik krizin üzerine küresel krizin geldiğini, MHP olarak bunu iki yıldır söylediklerini dile getirdi.
Türkiye ekonomisinin talan edildiğini öne süren Toskay, az sayıda insan zengin olurken, büyük kesimlerin ise son 5-6 yılda fakirleştiğini dile getirdi.
Türk ekonomisinin yabancıların eline geçtiğini ifade eden Tunca Toskay, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin buna (Dur) demesi lazım. Buna dur diyecek yegane hareket, MHP'dir. Türkiye'nin dış politikada çok ciddi güvenlik sorunları geldi gırtlığımıza kadar dayandı. Türkiye bütün coğrafyalarda zemin kaybediyor, tehdit altında. Ancak, bu iktidar,dışarıdan kumandalı olduğu için bu söylediğimiz tehlikeleri ciddiye almıyor ya da alma gücü yok. Terör ve anarşi üçüncü önemli konu. Türkiye'yi 2002'de sıfır terörle devralmış olan bu iktidarın Türkiye'yi terör açısından getirdiği noktayı hep beraber görüyoruz.''

-LARA'DAKİ TEMALI PARK-

Toskay, Antalya'nın da talan edildiğini öne sürdü. Siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının Lara'daki temalı parka ilişkin büyük mücadele verdiklerini, davaların açıldığını anlatan Toskay, Danıştay 6. Dairesinin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini ve ardından da bunun dayanağını teşkil eden kanunun ilgili maddelerinin de Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini kaydetti. ''Peki, bu iktidar ne yaptı?'' diye soran Toskay, şöyle devam etti:

''15 Mayıs 2008 tarihinde 5761 sayılı Kanun'a bir 9. madde ilave etti. 9. madde şunu söylüyor: Diyor ki; Daha evvel Danıştayın yürütmeyi durdurma kararına rağmen, Anayasa Mahkemesinin kanunu iptal etmesine rağmen müracaat etmiş olan kişiler, 30 gün içinde müracaatlarını yenilerler. Bu müracaatlar incelenir ve şu anda yürürlükte bulunan yeni kanuna uygun olduğu tespit edilirse işlemler kaldığı yerden devam eder. Yani bu araziyi kime vermişlerse bu ihaleyi tekrar almış kabul edilir. İşte şimdi Lara'daki arazinin akıbeti budur. 70 bin metrekarelik kapalı alan inşaatıyla birlikte daha evvel kime tahsis edilmişse o tahsis devam ediyor.''

Tunca Toskay, Demre'deki Sülüklü mevkisi, Kemer, Göynük, Kiriş, Manavgat, Çengerderesi Çolaklı, Tilkiler, Serik'teki İskele mevkisindeki tahsislerde de aynı durumun yaşandığını bildirdi.

Toskay, ''Antalyalı bu haksız talan için büyük bir mücadele verdi. Sivil toplum örgütleri ve medyayı bu mücadeleye davet ediyorum'' diye konuştu.

-HÜKÜMETE ELEŞTİRİLER-

Bayramlaşma töreninde konuşan MHP Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız, AK Parti Hükümetinin iktidara gelmesinde herkesin kusuru olduğunu söyledi. AK Parti iktidarı döneminde aldatma ve kandırma kültürünün yerleştiğini iddia eden Yıldız, ''En büyük yolsuzluklar bu iktidar döneminde yapıldı. Ancak yüzlerinde ayakkabı köselesi olduğundan yüzleri kızarmamakta'' dedi.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için MHP'den aday adaylığını açıklayan Kemal Çelik de Antalya'nın yerel yönetim tarafından değil, iktidar tarafından yönetildiğini, bu yönetim şeklinde Antalya halkının fikrinin sorulmadığını öne sürdü.

Hükümetin, kararlarını ''Antalya halkına rağmen'' aldığını iddia eden Çelik, büyükşehir belediye başkanı seçilmesi halinde, kararları halkla birlikte vereceğini dile getirdi.

Kemal Çelik, DYP, SP ve ANAVATAN'lı partilileri de kendisini desteklemeye çağırarak, ''Antalya için sağda birlik zamanı'' diye konuştu.
Konuşmaların ardından Tunca Toskay, MHP Antalya milletvekilleri Hüseyin Yıldız, Mehmet Günay ve İl Başkanı Aydın Yeşilyurt, partililerin bayram tebriğini kabul ettiler.

DSP

Eski CHP'li Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün Demokratik Sol Parti'ye (DSP) katılımıyla başlayan çatlak devam ediyor. Yaşananları 'Büyümenin sancısı' sözleriyle açıklayan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, tartışmaların Mustafa Sarıgül'ün katılımıyla ilgili olmadığını söyledi. Bugün Sarıgül'ün DSP'ye katılımına karşı çıkan partililere atıfta bulunan Sezer, "Sarıgül'ün katılımını benden daha fazla istiyorlardı." dedi.

DSP Lideri Sezer, vatandaşlarla ve partililerle bayramlaştı. Parti Genel Merkezi'ndeki bayramlaşmada vatandaşlara çikolata ikram edildi. Bayramlaşmanın ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Sezer, Sarıgül'ün katılımıyla başlayan tartışmalara açıklık getirdi. Bazı partililerin Sarıgül'ün katılımına karşı çıktığının hatırlatılması üzerine Sezer, "Büyümenin sancısı her büyümede böyle şeyler olur. Bizde de böyle oldu." karşılığını verdi. Yaşananların Sarıgül'ün partiye katılımıyla ilgili olmadığını belirten Sezer, "Geniş kitlelere açılmak gerekiyor. İnsanlar iki kutuplu siyasetten bıktı. İki kutuplu siyaset yerine geniş kesimleri kucaklayan değerli isimlerin partimize katılımıyla alternatif olacağız." diye konuştu. Ayrışma olup olmadığının sorulması üzerine, "Ayrışma değil, farklı düşünen birkaç arkadaşımız var bu da doğaldır." dedi.

Rahşan Hanım ile görüşme fırsatınız oldu mu? sorusuna Sezer, "Hayır. Bu bayramı evde dinlenerek ve çalışarak geçiriyorum." cevabını verdi.

DP

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, ''29 Mart hepimiz için topyekün seferberlik günü olacaktır'' dedi.

Soylu, parti genel merkezinde partililerle bayramlaştı.

Süleyman Soylu, burada yaptığı konuşmada, bayramın barış, kardeşlik ve güzellikler getirdiğini ama ''Türkiye'de iç barışın bu kadar sıkıntıya düştüğü bir bayramı belki de ilk kez yaşadıklarını'' öne sürdü.

İnsanların farklılıkları üzerinden siyaset yapıldığını, halbuki ''insanların sıfatlandırılmadığı, ayrıştırılmadığı ve yüzlerinin güldüğü bir ülke istediklerini'' ifade eden Soylu, mahalli seçimlerin ''çeyrek asrın en kritik seçimi'' olduğunu savundu.

''Yandaş belediyecilik yapıldığını ve iktidarın yolsuzluk çukuruna battığını'' öne süren Soylu, ''Türkiye'nin, demokratların ve Demokrat Parti'nin topyekün seferberliğe ihtiyacı'' olduğunu belirtti. Soylu, ''29 Mart hepimiz için topyekün seferberlik günü olacaktır'' diye konuştu.

-PARTİLERLE BAYRAMLAŞMA-

Öte yandan, Kurban Bayramı dolayısıyla siyasi partiler arasında yapılan bayramlaşma çerçevesinde, DP'yi, sırasıyla DSP, MHP, AK Parti, BBP, İP, SHP, Saadet Partisi, LDP ve ANAVATAN heyetleri ziyaret etti.

Ziyaretçileri, DP Genel Başkan Danışmanı ve Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Aykut Kuranel, GİK üyeleri Ahmet Yıldırım, Selma Acuner ve Mehmet Salih Erhan ağırladı.

DP'ye ilk olarak, Genel Sekreter Yardımcısı Tufan Bural, Parti Meclisi üyeleri Yekta Açıkgöz ve Emrah Konuralp'den oluşan DSP heyeti ziyarette bulundu. Yekta Açıkgöz, gençlerin siyasette daha çok yer almasının önemine değinerek, ''Onların siyasete girmesi bizi sevindiriyor'' dedi.

Ardından, Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Osman Çakır, Genel Muhasip Yardımcısı Mehmet Nacar ve Eskişehir Milletvekili Beytullah Asil'in bulunduğu MHP heyeti, DP'ye geldi. Görüşmede Mehmet Nacar, siyasetin ''her yönüyle zemin kaybettiğini ve seviye düşüklüğünün söz konusu olduğunu'' öne sürdü.

DP'nin sonraki ziyaretçileri ise AK Parti Ankara Milletvekilleri Ahmet İyimaya ve Aşkın Asan ile MKYK üyesi Orhan Yegin'den oluşan AK Parti heyeti oldu. Mahalli seçimlerin konuşulduğu görüşmede Asan, kadın adaylarla ilgili hazırlıkların tamamlandığını dile getirdi.

Dünyadaki ekonomik krize değinen İyimaya da krizin ne zaman biteceğini kestirmenin zor olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*