Siyasiler Özkök'ü yorumladı

Siyasiler Özkök'ü yorumladı .13455
  • Giriş : 06.10.2007 / 15:28:00
  • Güncelleme : 06.10.2007 / 14:33:43

Özkök'ün, AKP'nin seçim başarısına ilişkin sözleri siyasilerin gündeminde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ün 22 Temmuz seçimlerinde AKP’nin yakaladığı yüzde 47’lik oy oranı ile ilgili yorumlarına siyasilerden farklı tepkiler geldi.

Emekli orgeneral Özkök‘ün, “47'yi alanlara değil, hatalarıyla, tembellikleriyle, önyargılarıyla bunu onlara verenlere kızma ve onların kendilerine çekidüzen vermelerini sağlama zamanıdır. Zaman, 'Ne yapacağını iyi bilemeyen' insanlarımızı kazanma zamanıdır” görüşlerini siyasi parti mensupları  değerlendirdi.

CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, Özkök’ün "Ne yapacağını iyi bilemeyen" insanlarımızı küçümseme, onlara kızma değil onları sevme, kazanma ve eğitme zamanıdır” sözlerine katıldığını belirtti.

“AKP’NİN YÜZDE 47’LİK OYU MİLLİ GÖRÜŞ ÇİZGİSİNDEN KAYNAKLANMIYOR”

CHP'li Oyan, AKP’nin oy oranını değerlendirirken, “milli görüş” çizgisinden kaynaklanmadığını savundu. Oyan, “Daha önce de söyledim. Rakibinizin aldığı oyu doğru tahlil etmek gerekir. AKP’nin aldığı yüzde 47 oy oranını da, CHP’nin aldığı oyu da iyi tahlil etmek gerekir. Yüzde 47 oy aldı diye, her iki kişiden birini, ‘milli görüşçü’ diye yorumlamak asla doğru değil” dedi.

CHP’nin ise seçmen kitlesini kendine çekemediğini ifade eden Oyan şöyle devam etti:

“CHP’nin, halkın partisi olduğunu ulaşamadığı kesimlere anlatması gerekir. CHP’nin, bir sosyal demokrat partisi olarak emek ağırlığını genişletmesi lazım, emek kesimleri temsilcilerini kendi tarafına çekmesi lazım. Çok daha fazla savunularını daha fazla öne çıkarması lazım. O zaman kendini daha kolay duyurabilir. CHP’nin vatandaşların sorunlarına çözüm getirmesi lazım.”

“AKP’NİN PROFESYONEL ÇALIŞMALARI DA OLDU”

Oyan, AKP’nin oy oranını yükseltmesinde profesyonel çalışmalarının da etkisinin olduğuna işaret ederek, “AKP’nin profesyonel çalışmaları da var. Cemaatlerin etkisi var. Halk, ekonomideki olumsuzlukların farkında olmadığı gibi karşı da çıkmadı. Halk işsizlik dışında ekonomik gelişmelere karşı çıkmadı.” diye konuştu.

“Politikada hiç bir partinin garanti seçmeni yoktur” diyen Oğuz Oyan, “Türkiye’de değişken bir seçmen kitlesi var” dedi.

“AKP’NİN YÜKSELİŞİNİN NEDENİ ASKER”

MHP Afyon Milletvekili Abdülkadir Akcan da yaptığı değerlendirmede, Özkök’ün görüşlerine katılmadığını ifade etti. 22 Temmuz seçimlerinde AKP’nin oy oranını yükseltmesinde değişik faktörlerin ve özellikle asker kanadından yapılan açıklamaların neden olduğunu savunan Akcan, Dünya ve Türkiye tarihinde, 2002 ve 2007 milletvekili seçimlerinin çok iyi araştırılması gerektiğini söyledi. Akcan, yeni kurulan bir partinin girdiği ilk iki seçimde de bu kadar yüksek oy oranı almalarının irdelenmeye değer bir büyük olay olarak yorumladı.

“12 VE 27 NİSAN FAKTÖRÜ”

Akcan, Hilmi Özkök’ün görüşlerine katılmadığını şu sözlerle dile getirdi, “AKP’nin oy oranını yükseltmesinde askerin kanadından yapılan açıklamaların büyük rolü oldu. Buraya gelene kadar hangi faktörlerin rol aldığını iyi analiz etmek gerekir. Bir yıl önce kurulan bir parti 3 Kasım seçimlerinde oy patlaması yaptı. Aynı parti 2007 seçimlerinde daha büyük bir patlama yaptı. Sayın Özkök’e katılmıyorum. 12 Nisan ve 27 Nisan’da yapılan asker tarafından yapılan açıklamaların rolü olmadı mı? Tek sonuç olarak görmek doğru da değil. Seçmen o noktaya nasıl geldi. O seçmen bu noktaya getiren faktörlere bakmak lazım.”

“BAŞARI BİZİM”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli ise, 22 Temmuz seçimlerinde alınan oy oranını "parti ve genel başkan başarısı" olarak değerlendirdi.

Dişli Özkök’ün açıklamaları ile igili şu değerlendirmede bulundu, “Bu başarı AK Parti’nin başarısı. Partimizin her kitleye ulaşmasından, halkın isteklerine verdiği cevaptan, sorunları çözüm başarısından kaynaklandı. En önemlisi toplumun her kesimine her alanda ulaştı. Halk bu eğilimi gördü. Daha değişik etkenleri de var. Tayyip Erdoğan yerel bir yönetimden geliyor. Halkın sorunlarını iyi biliyor. Bu sorunları nasıl çözeceğini iyi biliyor. Bu sonuç bunların birleşimidir."

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious