Siyasiler 'Türk Lirası'ndan' vazgeçmiyorlar

  • Giriş : 12.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte birçok bakan, halka hitaben yaptıkları konuşmalarda halen rakamları Türk Lirası olarak telaffuz ederken, 'katrilyon', 'trilyon' gibi değerlerin kullanılması dikkat çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan, en son, partisinin Kayseri ve Ankara il kongrelerinde konuşma yaparken açıkladığı rakamları Türk Lirası olarak verdi.

Siyasilerin halen Türk Lirasını telaffuz etmelerini değerlendiren Yücel Ekonomik Danışmanlık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı İktisatçı Arif Murat Yücel, Başbakan'ın nema ödemeleri ile ilgili rakamı YTL olarak telaffuz ettiğinde 14 milyar demek zorunda olduğunu anlatarak, "Milyar şeklinde söylenmesi halk arasında küçük bir rakam gibi değerlendirilebilir. Ama bunu Türk Lirası olarak 14 katrilyon denmesi halkın gözünde büyük bir rakam olarak görünecektir. Çünkü halkımız halen YTL'li rakamların milyar olarak telaffuzu küçük rakam şeklinde algılamaktadır" dedi.

Halk arasındaki halen YTL'nin tam anlamıyla yerleşmediğini düşünen Başbakan ve bakanların danışmanlarınca halen rakamların Türk Lirası olarak telaffuz ettirildiğini iddia eden Yücel, siyasilerin TL kullanmasının enflasyona zarar verebileceğini belirterek, şunları söyledi:

"İktisatta psikoloji çok önemli. Bunu herkes bilir. Ki YTL'nin çıkartılmasındaki amaç ise, enflasyondu. Yani enflasyonu düşürürken, halen rakamların büyük olması, hesap makinelerine bile sığmayan rakamların işlemlerin yapılması psikolojik etkiydi. Bu nedenle sıfırlar atıldı. Ama halen YTL'li döneme geçişi sağlayan siyasilerin TL'yi telaffuzu halk arasında psikolojik sorun oluşturur ve olumsuz etki yapar. Bu nedenle ne olursa olsun, siyasiler mutlaka YTL'li rakamları telaffuz etmelidir."

Yücel, Başbakan'ın Kayseri'deki konuşmada söylediği 80 katrilyonu YTL olarak 80 milyar şeklinde söylendiğinde küçük rakam olarak algılandığını ifade ederek, "Siz bir arkadaşınızdan 80 milyar YTL borç isteyin, TL'ye göre küçük bir meblağ gibi ama 80 milyar YTL'nin TL karşılığı 80 katrilyondur" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious