Siyasilerin ‘Olimpiyat' kavgası

Siyasilerin ‘Olimpiyat' kavgası.9493
  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

TRABZON'un, 2011 Avrupa Olimpik Gençlik Festivali'ni kazanması, AKP ve CHP'yi birbirine düşürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP Trabzon İl Başkanı Ahmet Metin Genç, Belediye Başkanı CHP'li Volkan Canalioğlu'nu, bu başarıyı sadece kendisine maletmekle suçlarken, yerel gazetelere verdiği teşekkür ilanına, onun adını yazdırtmadı. Başkan Canalioğlu da “Bu Trabzon'un başarısı ve ben de bu kentin belediye başkanıyım. Bu başarının tadını çıkarmaya baksınlar. Bu tür işlerle uğraşmak kimsenin yararına değil” dedi.

Trabzon, 9 Aralık'ta Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan oylamada, Danimarka'nın Herning, Hollanda'nın Utrecht, İtalya'nın Genova ve Letonya'nın Riga kentlerini geçerek Gençlik Olimpiyatları olarak bilinen 2011 Avrupa Olimpik Gençlik Festivali'nin organizasyonuna ev sahipliği yapmaya hak kazandı. Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Trabzon Belediye Meclis üyesi Mahmut Aksu, KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necati Tüysüz ve Trabzon Gençlik ve Spor Müdürü Şerif Özgür’den oluşan Trabzon heyeti, finalde Hollanda’nın Utrecht kentiyle yarıştı ve 28- 18 oy üstünlüğüyle organizasyonu düzenlemeye hak kazandı. Trabzon'un bu büyük organizasyonu almasının önemine işaret eden Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, “Gençlik Olimpiyatları, olimpiyatlar kadar önemli. 48 ülkeden 5 bin kişinin katılacağı olimpiyatlarda dünyanın gözü Trabzon'da olacak. Sorumluluğumuz arttı ama biz bu işin altından kent insanı ile birlikte çıkacağız. Bu iş herhangi bir partiye mal edilemez. Her partinin emeği var. O nedenle bu işte emeği geçen herkesi açılış törenine davet edeceğiz” dedi.

TARTIŞMA DÖNÜŞTE BAŞLADI

Trabzon'da AKP ve CHP arasındaki olimpiyat gerginliği de heyetin Trabzon'a dönüşü sonrası yaşandı. 10 Aralık'ta Trabzon'a dönen Volkan Canalioğlu, Şerif Özgür, Mahmut Aksu ve Necati Tüysüz'ü, havalimanında yaklaşık bin kişi karşıladı. Bu karşılama sırasında Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu omuzlara alınırken, CHP örgütleri de pankartlar açtı ve ‘Trabzon'un gururu’ sloganları attı. Havalimanında, Belediye Başkanı CHP'li Volkan Canalioğlu'nun lehine yapılan bu tezahüratlar, AKP'lilerin tepkisini çekti.

AKP Trabzon İl Başkanı Ahmet Metin Genç, Başkan Canalioğlu'nu olayı siyasi şova dönüştürmekle suçlayarak, “Bunları söylemek istemiyorduk ancak Trabzon Havalimanı'ndaki o manzarayı görünce bizi mecbur bıraktılar. Aslında Sayın Başkan'ın yaptığına hiç şaşırmadım. Çünkü Trabzon'da AKP'nin yaptığı bütün yatırımları sahiplenen bir anlayışı var. Bu kadar büyük olayı çok düşük bir boyuta taşıyıp rant elde etmek istiyor. Biz Sayın Başkan'ın Brüksel'de bulunmasını Sayın Vali'nin orada olmasını çok takdir ettik ve teşekkürlerimizi de ilettik. Brüksel'e bir heyetle birlikte gidilmiş ve başarı sağlanmıştır. Buradaki başarının büyük bölümü Gençlik Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay ve Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı'ya aittir. Ama hep birlikte emek verilmiştir” dedi. Genç şöyle devam etti:

“Trabzon Havalimanı'nda oraya Trabel işçilerini, CHP’nin pankartlarını, partilileri ve taraftarları getirterek böyle bir şov hazırlaması öncelikle Brüksel'e giden heyete yapılan saygısızlıktır. Eğer bir organizasyon yapılacaksa Brüksel'e gidilen heyetle birlikte gerçekleştirilmelidir. Belediye Başkanı'nın yaptığı tam bir rezalettir. Bu kadar büyük olayı çok düşük bir boyuta taşıyıp rant elde etmeye çalışıyor. Bu tavır Trabzonlu’ya ve Trabzon’a yakışmaz. Kendisini şiddetle kınıyorum. Tamamen şova yönelik hareketler yapıyor.”

GAZETE İLANINDA BELEDİYEYE AMBARGO

AKP İl Başkanı Ahmet Metin Genç'in, Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu ile olimpiyat çekişmesi bu açıklamanın ardından da devam etti. Ahmet Metin Genç, yerel gazetelere tam sayfa olarak verdiği ‘Teşekkür’ ilanında, şu sözlere yer verdi:

“2011 yılında yapılacak Gençlik Olimpiyatları'nın Hollanda'nın Utrecht, İtalya'nın Genova, Letonya'nın Riga ve Danimarka'nın Herning şehirlerini geçerek Trabzon'a alınmasını sağlayan; Avrupa ve dünya vitrinine çıkacağımız; sadece Trabzon değil, Karadeniz Bölgesi ve bütün Türkiye spor tarihi için çok önemli bir organizasyon olacak bu önemli başarının sevincini bizlere yaşatan ve bütün hemşehrilerimizi mutlu eden, öncelikle Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'e, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ve milletvekillerimize, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay'a, Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı'ya, Brüksel'deki yetkili heyete ve katkıda bulunanlara hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.”

AKP İl Başkanı'nın, isimler arasında Trabzon'dan giden hiçbir isme yer vermemesi dikkat çekerken, bu durum Belediye Başkanı ile olan gerginliğe bağlandı. Bu arada Trabzon'daki bazı inşaat firmaları ve işadamlarının verdiği ilarlarda ise, Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir ve Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu'nun isimlerinin ilk iki sıraya yazılması dikkat çekti.

MİLLETVEKİLLERİ DE ÖFKELİ

Olimpiyatın Belediye tarafından sahiplenilmek istendiğini ve iktidar partisinin bu konudaki çabalarının gözardı edildiğini öne süren AKP Trabzon milletvekilleri Kemalettin Göktaş ve Mustafa Cumur da tepki gösterdi. Kemallettin Göktaş, “AKP hükümeti olarak Trabzon'a getirdiğimiz hizmetlerin yanında, bu organizasyon da şehrin tanıtılması için güzel bir hizmettir. Hizmeti yapmayanların, olaya kendi hizmeti gibi sahip çıkıp kendilerini ‘Fatih’ diye tanıtması doğru değil. Bunu biraz kıskançlıkla bağdaştırıyorum. Millet hizmet edeni unutmaz. Hükümetin yaptığı hizmetlere sahip çıkarak milletin gözünün boyayamazsınız” dedi. Mustafa Cumur da “Yaptığımız yatırımlarla fotoğraf çektirenler kimseyi kandıramaz” ifadesini kullandı.

BAŞKAN: HERKESİN BAŞARISI

AKP tarafından ‘olimpiyata sahip çıkmakla’ suçlanan Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu ise başarının bir ekip işi olduğunu belirterek, “Biz bu olaya ekip olarak inandık, kenetlendik ve başardık. Bunda sayın Mehmet Ali Şahin'in, Sayın Atalay'ın, Togay Bayatlı'nın, isimsiz bir sürü TMOK çalışanının büyük katkısı var. Rektörün var, herkesin var. Trabzon'a bu organizasyonu kazandırmaktan dolayı herkesin mutlu olması ve bu sevincin tadını çıkarması gerekir. Sorumluluğumuz bundan sonra başlıyor. Elele vererek şehri bu oyunlara hazırlamalıyız. Gazeteye verilen ilana girmek istemiyorum. Takdiri kamuoyuna bırakıyorum” dedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious