'Sizi bıçaklarla görmek istemiyoruz'

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan Türkiye'nin çok uzun yıllar boyunca içe dönük gerilimlerle enerjisinin büyük bir bölümünü heba ettiğine dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle 81 ili ve KKTC'yi temsilen gelen öğrencileri Başbakanlık'ta kabul etti. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Gençlik Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay ile birlikte gelen öğrenciler Erdoğan'a çeşitli hediyeler sundu. Başbakan Erdoğan da öğrencilere birer saat hediye etti. Gaziantep'i temsilen gelen Fatih Kaya isimli öğrenci ise Başbakan Erdoğan'ı Avrupa'nın en iyi Futbol oynayan ve en iyi golcü Başbakanı seçtiklerini söyleyerek Erdoğan'a bir kupa takdim etti.

Kabülde bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, öğrencilere nasihatta bulunurken gündeme ilişkin önemli mesajlar da verdi. Atatürk'ün 20 Ekim 1927'e okuduğu gençliğe hitabında bir hedef koyduğunu hatırlatan Erdoğan, o yolun Türkiye'yi bugünlere getiren aydınlık yol olduğunu söyledi. Gençliğe Hitabe'nin ilk cümlelerini okuyan Erdoğan, gençlerin Atatürk'ün emanetini koruyacağına inandığını vurguladı. Türk gençliğinin kazanımlarına sahip çıkacağının ve geriye dönüşe izin vermeyeceğinin altını çizen Erdoğan, Devletin temel niteliklerine vurgu yaptı. Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkelerinin Türkiye'nin en önemli ortak paydaları olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, "Bu ilkelere sahip çıkmak, istikbale sahip çıkmaktır" dedi.

Cumhuriyete sahip çıkmanın laf değil iş ve proje üretmekle olacağını ifade eden Erdoğan, sadece proje üretmenin de bir fayda sağlamadığını belirtti. İktidara geldiklerinde klasörler dolusu proje ile karşılaştıklarını ifade eden Erdoğan, bir çoğunun toz içinde unutulduğunu ve hayata geçirilmemiş olduğunu gördüklerini kaydetti.

Gençlere kavga ortamından uzak durun mesajını veren Erdoğan, "Sizi, taşla sopayla, döner bıçaklarıyla görmek istemiyoruz" dedi. Türkiye'nin çok uzun yıllar boyunca içe dönük gerilimlerle enerjisinin büyük bir bölümünü heba ettiğine dikkat çeken Başbakan Erdoğan, "Zaman zaman yine bakıyoruz ki bu özlemi veya bu tür uygulamaları ülkemizde malesef uygulama zemini bulma gayreti ile meydana getirmek isteyenler var" dedi. "Niçin bizler kalkacağız da kardeşimizle, komşumuzla aynı ülkenin evlatları olarak birbirimizle vuruşacağız? Böyle bir şeyi anlamak mümkün mü?" diye soran Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: "Birbirimize niçin hakaret edeceğiz. Bakın eleştiri başka bir şeydir, hakaret başka bir şeydir. Eleştiri yapmak en tabi en doğal bir haktır. Ama hakaret Türk milletinin evlatlarına asla yakışmaz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious