'Sizi türbanlı okula almayanları şikayet edin'

'Sizi türbanlı okula almayanları şikayet edin'.11877
  • Giriş : 26.02.2008 / 00:43:00
  • Güncelleme : 26.02.2008 / 00:45:55

BBP lideri Yazıcıoğlu, 'başörtülü öğrencilerin okullara alınmayacağını' savunan rektörlere karşı, öğrencilere şu çağrıyı yaptı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüksek öğrenim kurumlarına başörtülü öğrencilerin de girmesi konusunda Anayasa’da yapılan değişikliğe rağmen bir çok rektörün “Gül’ün imzası yeterli değil. YÖK kanunundaki değişiklik şart. Başörtülüler okullara giremez” savunmalarına karşın; BBP lideri ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, başörtülü öğrencilere şu öneriyi yaptı: "“Sizi okuldan içeri almayanları, eğitim ve öğreniminizi engelliyor iddiasıyla cumhuriyet savcılıklarına şikayet edin.”

Yazıcıoğlu, Anayasa’da ki değişikliğin üniversitelerdeki eğitimle ilgili olduğuna dikkat çekerek, bu yasa düzenlemesinin yetkili muhatabının YÖK olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Muhatap YÖK başkanı hoşgörü sergileyerek, başörtülü öğrencilerin okullardan içeri alınmasını istiyor. Zaten daha önceleri de yasada böyle bir yasak yapılanması yoktu, sadece bir yorumdan ibaretti. Şimdi anayasa düzenlemesi yapılmıştır. Ayrıca anayasada kimsenin eğitim ve öğreniminin din, ırk ve giyiminden dolayı engellenemeyeceği emrediliyor.
Bu nedenle; şimdi başörtülü kız öğrencilerimiz kendilerini okullara almayan rektörleri ve görevlileri, bulundukları cumhuriyet savcılıklarına giderek gerek şahsi olarak, gerekse toplu olarak; ‘Eğitim ve öğretimimizi engelliyor’ iddiasıyla şikayet etsinler. Bu hukuki haklarını mutlaka kullansınlar.”

DTP MİLLETVEKİLERİ İHANET İÇİNDELER

TSK’nın kahramanca yurt savunmasını üstlendiğini ve bölücü mihraklarla amansızca mücadele verdiğini hatırlatan BBP lideri ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, DTP milletvekillerinin yemin töreninde, ‘Devlete sadakat’ yemini ettiklerini de işaret ederek, “ Bunlar Türkiye Cumhuriyeti Devletine ettikleri sadakat yeminlerini unutarak, teröristlerin ve terör örgütünün meclisteki sözcüleri ve temsilciliğini üstlenmişlerdir. Bu tutum ihanetten başka bir şey değildir” dedi.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious